Orrunkon távozik a fogyáskor leadott zsír

A fogyókúra során már néhány kilós súlyvesztés is szemmel látható és kézzel tapintható változást idéz elő a testünkben. De vajon hova tűnnek ezek a plusz kilók a szervezetünkből?

Erre a kérdésre a legtöbb ember kapásból rávágja, hogy a szervezetünk elégeti a többlet zsírt a működéséhez, ez viszont csak részben igaz. Hogy mi is zajlik a szervezetünkben az idő alatt, míg a zsírpárnák szedelődzködnek, arról az Index cikkezett.

Jól ismert, hogy a zsírégető testedzés közben a felszabaduló energiát a testünk felhasználja üzemanyagként, a maradék pedig hő formájában távozik. A zsír, vagyis pontosabban a trigliceridek ilyenkor bomlani kezdenek, és az így létrejövő zsírsavakat tudja a szervezet hasznosítani. Ez azonban csak az eltűnő zsírrétek egy részére igaz. Miközben a felhalmozódott zsírt a szervezetünk lebontja, nagy mennyiségű szén-dioxid, illetve víz is keletkezik, előbbit az orrunkon keresztül fújjuk ki.

A fogyókúraversenyben részt vevő csapatokban a csapattársak jelentős mértékben befolyásolják egymás testsúlycsökkenését, ami arra utal, hogy a fogyás ragadós lehet - ez derül ki az Obesity tanulmányából. Erről részletesebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Egy brit tanulmány ki is számolta, hogy pontosan mennyit kell "szuszogni" ehhez a folyamathoz: 10 kilogramm zsír elégetéséhez 29 kilogramm oxigént kell magunkba szívni, és valamivel kevesebb, 28 kilogramm szén-dioxidot fújunk ki a végén. Keletkezik még 11 kilogrammnyi víz is, amely testnedvek formájában távozik a szervezetből. Hagyományos légzéssel sajnos nem lehet fokozni a zsírégetést, akármilyen gyorsan vesszük is a levegőt. Futáskor azonban a kilélegzett szén-dioxid már a zsírégetéskor keletkező melléktermék lesz.

Miközben a felhalmozódott zsírt a szervezetünk lebontja, szén-dioxid és víz is keletkezik

Ausztrál kutatók azt is kimutatták, hogy a testzsír több mint 80 százalékától lélegzés révén szabadulunk meg, tehát tüdőnk a fő szerv, amely segít a fogyásban. Ugyan a biokémiai folyamata ennek már régóta ismert, a számításokat furcsamód még senki sem végezte el - nyilatkozták a tanulmány szerzői.

Forrás: Index

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.