A beteg saját szívéből kinyert őssejtek felhasználásával sikerült helyrehozni a szívszövet károsodását - számoltak be nemrég egyedülálló eljárásukról brit kutatók.
Az előzetes kísérletben olyan szívelégtelenségben szenvedő betegek vettek részt, akik bypass műtéten estek át. A műtét során a szívszövet egy darabját kivették a jobb pitvari fülcséből. A mintából őssejteket izoláltak, és minden egyes beteg számára körülbelül kétmillió őssejtet tenyésztettek ki. A sejteket 100 nap múlva befecskendezték.
Az orvosok a bal kamrai ejekciós frakció segítségével mérték a szívverés hatékonyságát. Az adatok azt mutatták, hogy a 14 kezelésen átesett betegben a kezdeti 30,3 százalékos arány a kísérlet negyedik hónapjára 38,5 százalékra emelkedett. Az őssejtkezelésen nem átesett hét beteg ejekciós frakciója nem változott. Dr. Roberto Bolli, a Louisville-i Egyetem egyik kutatója elmondta, az eredmények azért jelentősek, mert azt bizonyítják, hogy a szív őssejtek számottevően képesek javítani a szív pumpáló képességén.
Peter Weissberg professzor, a Brit Szív Alapítvány igazgatója szerint a következő lépés az, hogy bizonyítsák, a sejtek valóban pótolják a károsodott szívsejteket, vagy olyan molekulákat választanak ki, amelyek elősegítik a szív gyógyulását. A klinikai kísérletek következő szakasza várhatóan 2012-ben kezdődik.