Őssejtterápia mellékhatások nélkül?

A tudósok régóta kísérleteznek a technológiával, melynek segítségével az éretlen embrionális őssejtekből érett szöveteket, szerveket hozzanak létre. Azonban amennyiben maradnak éretlen sejtek a szervezetben, egy újabb probléma merül fel: az őssejtek átalakulhatnak igen veszélyes, teratómának nevezett daganattá.

A Stanford Egyetem Orvosi Karának munkatársai egy olyan eljárást fejlesztettek ki, melynek segítségével az embrionális, illetve az érett felnőtt sejtekből visszanyert őssejtek az emberbe való átültetést megelőzően eltávolíthatóak a szövettenyészetből. Dr. Irving Weissman és munkacsoportja egy antitest-kombinációt alkalmazott, ennek segítségével ki lehet választani a 10-100 millió sejtből álló tenyészetben maradó néhány őssejtet. A szakértők szerint ezzel a módszerrel lényegesen csökkenthető a daganatos átalakulás veszélye. Ez azért is fontos, mert már egy őssejt is elegendő lehet a teratóma kialakításához, amennyiben a bevitt szövet akár egyetlen éretlen sejtet tartalmaz.

A teratómák olyan daganatok, melyek kész szervekhez hasonló képleteket képesek létrehozni, például fogat, hajat vagy csontot. Olyan sejtekből fejlődnek ki, melyek elég éretlenek ahhoz, hogy többfajta irányban köteleződjenek el. Kialakulhatnak az őssejtterápia mellékhatásaként, emiatt kísérleteztek a kutatók a probléma megoldásával. Korábban már számos különböző antitest képes volt felismerni az őssejteket, azonban a komplett eltávolítás a nem megfelelő specificitás nem volt elérhető.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatók kétféle antitest-kombinációval kísérleteztek, és megállapították, hogy a stádium-specifikus embrionális antigén-5 (SSEA-5) elleni antitest sikeresen ismeri fel a nem elköteleződött őssejteket, anélkül, hogy az érett sejtekkel reakcióba lépne. Amennyiben kísérleti egerekbe olyan sejteket ültettek, melyek SSEA-5-pozitivitást mutattak, minden esetben kialakult teratóma. Ugyanakkor SSEA-5-negatív esetben csupán 11-ből 3 egyedben jött létre daganat. Amennyiben a vizsgálatot más őssejt-specifikus antitestekkel is kiegészítették, fokozni lehetett a hatékonyságot. Az anti-SSEA-5 a sejtfelszíni speciális szénhidráthoz, a glikánhoz kötődik. A módszer alapját az adja, hogy az érett sejteknek eltér a sejtfelszíni szénhidrát-mintázata az őssejtekétől.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.