Az első ilyen jellegű, hosszú távú kutatás ötezer brit férfit követett nyomon húsz éven keresztül. Az eredmények azt mutatták, hogy a túlzott alkoholfogyasztás áll a korai memóriavesztés hátterében.
A mértékletes alkoholfogyasztás, vagyis napi legfeljebb 2,5 egységnyi alkoholos ital (körülbelül egy korsó sör, vagy egy nagy pohár bor) nem gyakorol hatást a memóriára , a következtetésre vagy a problémamegoldó készségre.
Azokban a férfiakban azonban, akik naponta több mint 4,5 egységnyi alkoholtartalmú italt fogyasztottak (körülbelül két korsó sört , vagy két nagy pohár bort), romlott az információk visszahívásának képessége, valamint a következtetési és problémamegoldó készség, ami plusz hat év öregedésnek felel meg.
A University College London kutatói által végzett vizsgálat során 5 054 közalkalmazott alkoholfogyasztási szokásait követték nyomon tíz évig az 1990-es évek végéig, majd a következő tíz évben mentális képességeiket mérték fel.
Dr. Séverine Sabia, a tanulmány vezető szerzője így foglalta össze az eredményeket: "Az alkoholfogyasztás és annak a memóriával és végrehajtó funkciókkal való kapcsolatának kutatásában többnyire az idősebb populációra összpontosítottak. A mi kutatásunk azonban középkorú populációt vizsgált, és eredményeink azt mutatják, hogy a túlzott alkoholfogyasztás férfiakban a kognitív működés minden területén gyorsabb hanyatlással függ össze."