Parkinson-kór esetén is szóba jöhet az őssejtes kezelés

Majomkísérletes modellben már működött a módszer, melynek során az agy dopamintermelését őssejtek segítségével pótolják.

A Parkinson-kór során az agy substantia nigra nevű területén lévő dopamintermelő sejtek pusztulnak el, ami remegő mozgáshoz, merevséghez és a mozdulatok lassulásához vezet. A betegek zöme fáradtságról, fájdalomról, depresszióról és székrekedésről is beszámol, mely tünetek a betegség előrehaladása során egyre súlyosbodnak.

A betegség leggyakoribb 50 éves kor felett, Magyarországon körülbelül 18-20 ezer embert érint, viszont a betegek huszada 40 év alatti. A Parkinson-kór jelenlegi kezelése dopamintartalmú gyógyszerek szedéséből áll, melyek agy dopaminszintjét hivatottak megemelni, így stimulálva a dopaminérzékeny agystruktúrákat, mérsékelve a tünetek.

Dr. Lorenz Studer és a Memorial Sloan-Kettering Rákközpont (New York) munkatársai majmok agyába olyan őssejteket juttattak, melyek képesek voltak pótolni az elpusztult idegsejtek dopamintermelését. A módszer sikeresen rendezte az állatok mozgásproblémáit. Az áttörő felfedezés - amennyiben embereknél is hatásosnak bizonyul - akár a Parkinson-kór gyógyíthatóságához is hozzájárulhat. Korábban még nem volt teljesen ismert az a jelpálya, melynek következménye az őssejtek dopamintermelés irányába való elköteleződése lenne. Az eddig alkalmazott módszerek eredményeként kialakult sejtek képesek voltak ugyan a dopamintermelésre, azonban az állatok állapotában csak korlátozott javulást tapasztaltak. Az új módszer azonban megoldotta a problémát.

A kutatók majdnem egy évtizede kísérleteznek olyan módszerrel, melynek során az idegrendszeri degenerációs betegség (például Alzheimer-kór, Parkinson-kór, amiotrófiás lateralszklerózis) következtében elpusztult idegsejteket mesterséges úton próbálják pótolni. Azonban az egerektől származó őssejtekből nyert dopamintermelő sejtek eredményeit emberi sejtek esetében idáig nem sikerült reprodukálni. Ráadásul a módszer biztonsági aggályokat is felvet, ugyanis felmerült, hogy az így létrejövő dopamintermelő sejtek elősegíthetik egyes daganatok kialakulását és növekedését. Emiatt aztán a klinikai vizsgálatok beindítása még várat magára.

Az új, a Nature című folyóirat oldalain közölt vizsgálat azokat a speciális biokémiai jelátviteli folyamatokat mutatja be, melyek az őssejtek megfelelő típusú dopamintermelő idegsejtekké való átalakulását segítik elő. Az állatkísérlet során a Parkinson-kórban szenvedő állatok hat injekciót kaptak, mindegyik legalább egymillió sejtet tartalmazott. A kialakuló neuronok sikeresen túléltek, új kapcsolatokat hoztak létre, és visszaállították egerek, patkányok és majmok mozgását anélkül, hogy daganat alakult volna ki. Mindazonáltal a humán gyógyászatban való alkalmazás esetén szigorúbb biztonsági előírásoknak kell megfelelni, így a biomérnököknek lesz még bőven tennivalója.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +10 °C

Borult lesz az ég, és szinte országszerte kell esőre számítani. A csapadékzóna fokozatosan visszaterjed az északnyugati tájakra is, jelentősebb mennyiség a déli óráktól kezdve hullhat. A Dunántúlon és a középső országrészben az északi szél megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között valószínű. Egy érkező ciklon borongós időt hoz, valamint csökkenti a napi hőingást is.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra