A Rechovot városban található Weizmann Intézet tudósainak eredménye új távlatokat nyit annak tanulmányozására, hogy az őssejtek hogyan képeznek különböző szerveket a fejlődő embrióban, és a jövőben várhatóan lehetővé teszi szövetek és szervek kitenyésztését transzplantációs célokra – írja a The Jerusalem Post. A Nature című tudományos folyóiratban nemrég közzétett tanulmány szerint kizárólag Petri-csészében, méhen kívül kitenyésztett őssejtekkel, megtermékenyített petesejtek használata nélkül hoztak létre magzati struktúrákat, melyeket szintetikus embrióknak neveztek el.
A Weizmann Intézet alábbi videóján egy 14 napos szintetikus humán embrió látható. A zöld szín egy, a terhességi tesztekhez is használt hormont, míg a rózsaszín a fejlődő méhlepényt jelzi.
Az egerek embrionális őssejtjeiből kifejlesztett embriómodelleknek dobogó szíve, méhlepénye és kialakuló vérkeringése is volt fennállásuk nyolcadik napján. „Az embrió a legjobb szervelőállító szerkezet és a legjobb 3D-s bionyomtató, s megpróbáltuk utánozni munkáját” – nyilatkozta Jakob Hanna professzor, a kutatócsoport vezetője, a Weizmann Intézet molekuláris genetikai osztályának munkatársa.
Az új módszerrel megkerülhetők a természetes embriók kutatási és biotechnológiai felhasználásának technikai és etikai kérdései. Vannak kísérletek, melyek még egerek esetében sem végezhetők el, mert több ezer embriót igényelnének, de a laboratóriumi inkubátorokban gyakorlatilag korlátlanul, milliószámra létre lehet hozni embriómodelleket, és ez megkönnyítheti a biológusok kutatómunkáját.