Az Olaszországban kifejlesztett operációs műszer a várakozások szerint képes csökkenteni a műtéteknél alkalmazott eszközök számát, így kevesebb bemetszésre lesz szükség a beavatkozások során - írja a Science Daily.
A kar egyik része a szervek mozgatását szolgálja, miközben a másik része operál . A szaksajtóban néhány napja bemutatott szerkezet legfontosabb előnyének azt tartják, hogy a rugalmasságból, hajlékonyságból gyorsan átállítható kemény és merev állapotba.
Az inspirációt a polipkar adta, amelyben nincs merev csontváz, így könnyen alkalmazkodik a környezetéhez, mert csavarodhat, változhat a hossza és bármely irányban meghajolhat a kar bármely pontján. Ha azonban a kar bármely részén megfeszül, akkor erőt tud kifejteni, mozgatni tud tárgyakat.
Ahhoz, hogy ugyanezt a hatást a robotkar elérhesse, a pisai Scuola Superiore Sant'Anna kutatói egymásba kapcsolódó és nyíló hajlékony, szemcsés töltőanyaggal telített, felfújható modulokból építették fel, amelyekben vákuum is létrehozható. A vákuum hatására a töltőanyag sűrűsége megnő, és a tárolására szolgáló korábban rugalmas membrán egésze merevvé válik.
A kutatás vezetője, Tommaso Ranzani szerint az emberi test nagy kihívást jelentő strukturálatlan környezet, ahol a polip megmutathatja számos előnyét a hagyományos sebészeti eszközökkel szemben.
Ez nem csoda, hiszen az eszközt leíró tanulmányukban a kutatók arról számoltak be, hogy a robot eszközt maximum 255 fokban meg tudták hajlítani, és az eredeti hosszánál 62 százalékkal tudtak túlnyúlni. A merevítő mechanizmus a kiinduláshoz képest a merevséget 60 és 200 százalék között tudta változtatni.
A robotkar Science Daily .