"Azok a daganatok érdekelnek bennünket, amelyekkel szemben nagyon korlátozott arzenállal rendelkezünk. Ilyen például a petefészek-, a gyomor- és a hasnyálmirigy-daganat , melyek esetében óriási igény mutatkozik, és rengeteg beteg vár kezelésre" - mondta az Areva Med igazgatója, Patrick Bourdet.
A vállalat szakértői egy ritka radioaktív izotópban reménykednek, amely szelektív módon képes elpusztítani a daganatos sejteket. Az agresszív tumorok elleni új fegyver az ólom egyik változata: a Pb 212 izotóp. Rendkívül ritka, a hasonlóan ritka tórium fémből nyerik ki. A radioaktív fémből csak a legnagyobb atomhatalmak, köztük Franciaország rendelkezik jelentős tartalékokkal.
2011-ben az Areva Med az Alabamai Egyetem kutatóival karöltve zöld jelzést kapott az USA Élelmiszer és Gyógyszerellenőrzési Hivatalától a fázis 1 klinikai kísérletre a Pb 212-vel radioimmunterápia alkalmazásával. A kísérletben összesen 18 beteget kezelnek, és Bourdet elmondása szerint az eredmények rendkívül biztatók.
Ezt az optimizmust bizonyítja az is, hogy az Areva Med 2012-ben fejlesztési és gyártási megállapodást kötött a svájci Roche gyógyszervállalattal. Ezzel párhuzamosan az Areva megkezdte egy a Pb 212 gyártására szakosodott laboratórium építését Franciaországban, ahol 2013 végétől több tonnányi tóriumból az izotóp néhány nanogrammnyi mennyiségét vonják majd ki.
A jelenleg tesztelt kezelés során egy betegnek mindössze négy nanogramm Pb 212 izotópra van szüksége az egynapos kezelés során. A radioaktív izotóp úgy célozza a daganatos sejteket, hogy kémiailag kötődik egy olyan ellenanyaghoz, amely specifikus antigénjei vagy kémiai jelzései alapján felismeri a tumort. A szakértők szerint ez a rendkívül célzott rákellenes kezelés számos daganattípus ellen bevethető, még az áttéteket képző daganatok ellen is. Ráadásul pontosságának köszönhetően mellékhatásokkal sem jár.