Ez megmagyarázza, miért ellenállóbbak a daganatellenes terápiával szemben.
A Cancer Research januári számában megjelent közlemény szerint eredményeik segítségével akár új kezelési lehetőségek kifejlesztésére is lehetőség nyílik. A myeloma multiplex a csontvelői sejteket és a csontokat megtámadó rák, melyet gyakran sikerül csaknem teljesen meggyógyítani, ám - a Johns Hopkins kutatói szerint - a rákos őssejtek jelenléte miatt mégis újra és újra kiújul. A kutatás egyik résztvevője, Dr. Richard J. Jones szerint a rákos őssejtek jelentős mértékben különböznek a többi rákos sejttől biológiai tulajdonságaikban és gyógyszerérzékenységben. Dr. Jones a központban a csontvelő-átültetés részleg igazgatója és professzora.
Vannak tudósok, akik szerint a rákos őssejtek jelenléte magyarázza, hogy miért olyan nehéz bizonyos típusú rákokat gyógyítani. A Hopkins kutatói már korábban azonosítottak egy őssejtet, mely az immunrendszer B-sejtjeiből származik, és a betegségre jellemző rosszindulatú daganatsejtek képződéséért felelős. Ez az őssejt csak kevesebb mint 1 százalékban van jelen a betegek csontvelőjében. A szakemberek ezúttal négy myeloma multiplexes beteg véréből vontak ki ilyen őssejteket, és egérbe ültetve vizsgálták hatásukat. Minden állat hátsó végtagja lebénult, és csontvelőjük a rák kialakulásának jeleit mutatta. Ugyanakkor a rákos betegekből egerekbe ültetett plazmasejtek nem okoztak ilyen következményt.
A kutatók néhány kemoterápiás szer hatását is vizsgálták a rákos őssejteken és plazmasejteken. Míg a plazmasejtek növekedését mind a négy gyógyszer (dexametazon, lenadilomid, bortezomib és 4-hidroxi-ciklofoszfamid) jelentős mértékben gátolta, az őssejtekre egyik sem hatott. Meglepetésükre a rákos őssejtek számos tulajdonsága a normál őssejtekéhez hasonlított. Ezek alapján megmagyarázható, hogyan tudják kivédeni a gyógyszerek pusztító hatását a rákos őssejtek.
"Az egészséges őssejtek ugyanis rendkívül ellenállók, hiszen feladatuk éppen az, hogy pótolják, vagy regenerálják a károsodott szöveteket betegségek, vagy sérülések után" - magyarázta Dr. William Matsui, a kutatás vezetője. Dr. Jones hozzátette: "A jelenlegi kemoterápia olyan, mint a fűnyírás, nem távolítja el a betegség gyökerét, csak átmenetileg oldja meg a problémát. Olyan módszerekre van szükség, melyek az őssejtekre hatnak, hogy a betegség forrását lehessen megszüntetni."
Forrás:
Medipress hírszolgálat