Az esti rutin részévé váló tévézés bizonyítottan nehezíti az elalvást, azonban nem csak az elalvás előtti tévézés okozhat alvászavarokat kisgyermekeknél: Dr. Dimitri Christiakis és Dr. Darcy Thompson gyermekgyógyászok (Washingtoni Egyetem) kutatása alapján a túl sok napközbeni tévénézés is rossz hatással van a gyermekek éjjeli pihenésére különösen, ha a műsorban sok az erőszakos, durva jelenet.
Dr. Christiakis és Dr. Thompson 4-35 hónapos kisgyermekek szüleit kérdezték a gyermek alvási szokásairól és a tévénézésről. Sikerült több mint 2000 gyermekről adatokat gyűjteniük. Kiderült, hogy 27 százalékuknál nem állandó a lefekvés időpontja, és csaknem 34 százalékuk napközbeni szundításai is rendszertelenek. A lényeg azonban az, hogy minél több ideig néz tévét a gyermek naponta, annál nagyobb az esélye, hogy szabálytalan legyen az alvása. A 9 hónap alatti csecsemők átlagosan 0,9, a 12-23 hónaposok 1,6, míg a 24-35 hónapos gyerekek 2,3 órát töltenek naponta tévénézéssel.
A lefekvés időpontját és az alvás időtartamát azonban érdemes mindig betartani, mivel a rendszeresség befolyásolja nemcsak az alvás mennyiségét, hanem annak minőségét is. Az egészséges alvási szokások megelőzhetik az alvászavarokat, valamint az éjszakai felébredéseket. A tévénézés megnehezíti az elalvást, emiatt azonban még többet nézi a gyermek a tévét, ami ördögi körré válva veszélyes lehet. A szülőket arra biztatják, hogy a rendszeresség mellett az alvás egyéb körülményeire is próbáljanak jobban odafigyelni. A hálószobában megfelelő - sem túl meleg, sem túl hideg - hőmérsékletet kell biztosítani, elalvás előtt érdemes felolvasni vagy mesélni a gyermeknek, a vacsora már ne legyen túl sok vagy nehezen emészthető, kerüljék a koffein adását és a megerőltető testmozgást. A hálószoba legyen sötét, szükség esetén egy kis éjjeli lámpa használható, és ami fontos, az éjszakai pihenés és az elalvás idejére biztosítsanak csendet a gyermek számára.
Forrás:
Medipress hírszolgálat