Mikor káros egy ruha?
Vannak anyagok, amelyek kiürülnek - ezek csak ideiglenes terhelést jelentenek, de egyes anyagokat a szervezetünk elraktároz, és ezek az évek alatt felhalmozódhatnak - írja a hvg.hu. A lap Kőbányára, egy világszínvonalú laboratóriumba látogatott, ahol annak jártak utána, milyen egészségünkre káros anyagokat tartalmazhatnak a ruháink.
A laborítórium mérnökcsapata a szálaktól, kellékektől egészen a késztermékig végez mechanikai és kémiai vizsgálatokat, valamint az úgynevezett OEKO-TEX követelményrendszer alapján ellenőrzéseket is. Ez utóbbi esetében a termékekben előforduló, potenciálisan veszélyes anyagokat és a gyártás fenntarthatóságának körülményeit vizsgálják és tanúsítják.
Attól, hogy drágább, nem biztos, hogy jobb
Gyakran gondoljuk, hogy a magasabb árkategória garancia rá, hogy a ruhadarabok nem tartalmaznak semmilyen egészségünkre káros anyagot, ez azonban a cég elmondása alapján közel sincs így. A drága ruhákban is lehetnek olyan anyagok, amelyek kockázatot jelentenek, hiszen a textileket veszélyes vegyszerekkel kezelhetik, mielőtt a boltokba kerülnek. És az sem igaz, hogy a gyenge minőség kizárólag az olcsó árut kínáló cégekhez köthető: a kőbányai cég vizsgált már olyan farmernadrágot, amely rendkívül hamar tönkrement - holott drága volt és márkás.
A természetes is lehet káros
Bár a fogyasztók sok esetben a természetes mellett teszik le a voksukat, a műszál, vagyis a szintetikus alapanyag nem feltétlenül ellenség. Egy természetes alapanyagból, például 100% pamutból készült ruhadarab is okozhat egészségügyi kockázatokat, a gyapotföldeken ugyanis sok rovarirtó szerre, műtrágyára és rengeteg vízre van szükség. A növény által felszívott vegyszerek benne lehetnek a pamutszálban, és így a belőle készült ruhadarabban is, ezért még akkor is tartalmaz ártalmas anyagokat, ha a gyártás egyébként "biomódon", azaz színezék és egyéb kikészítőszer hozzáadása nélkül történt.
A ruha is lehet allergén
"Sokan egy ekcémás tünettel bőrgyógyászhoz fordulnak, mert nem ismerik fel, hogy ezeket a tüneteket a bőrünkkel érintkező anyagok okozzák, például a fehérnemű" - mondta a lapnak Kokasné Palicska Lívia, a textilanyagok vizsgálatával foglalkozó cég vezérigazgatója. Ezek a tünetek lehetnek "apróbbak", amilyen egy bőrpirosság vagy allergiás reakció, de számos vegyszerről bebizonyosodott, hogy (hosszabb távon) mérgezőek, rákkeltőek is lehetnek, vagy éppen felborítják a hormonháztartást .