Brit és olasz orvosok úttörő sebészeti megoldással állították helyre egy tízéves brit kisfiú légcsövét. A beavatkozáshoz a páciens saját testében kifejlesztett őssejteket használtak fel.
A közel kilencórás műtét során a londoni Great Ormond Street gyermekkórházban az orvosok olyan donor tracheát, légcsövet ültettek be a fiúba, amelyet megfosztottak saját sejtjeitől, és a betegével töltötték fel. Az orvosok azt várják, hogy a következő hónapban a fiú csontvelő őssejtjei a páciens szervezetében légcső-sejtekké alakulnak át - ez a folyamat, amennyiben sikeres lesz, forradalmasíthatja a helyreállító orvostudományt. Az új szervet a hagyományos szervátültetésektől eltérően a fiú immunrendszere nem löki ki, mert a sejtek a beteg saját szöveteiből származnak.
"Ez az eljárás sok mindenben eltér a megszokottól, és reméljük, hogy valódi mérföldkőnek számít majd" - nyilatkozta Martin Birchall professzor, a University College London transzlációs helyreállító gyógyászati tanszékének vezetője. "Ez az első alkalom, hogy egy gyermek őssejtes szervátültetésben részesül, és ez a leghosszabb légút, amit valaha pótoltak."
További klinikai kísérletekre lesz szükség annak bizonyítására, hogy az eljárás beválik, de ha így van, ennek köszönhetően világszerte megkezdődhetnének az olyan szervek átültetései a kórházakban, mint például a gége vagy a nyelőcső.
A fiú életveszélyes hosszú szegmens légcsőszűkülettel született, ami azt jelenti, hogy szűk légcsővel rendelkezett, amely nem tudott növekedni: az orvoscsoport ahhoz hasonlította az állapotot, mintha valaki egy szalmaszálon át lélegezne. A rajta elvégzett különféle kezelések ellenére állapota novemberben súlyosbodott, ezért kezelőorvosai a firenzei Careggi egyetemi kórház őssejtspecialistájához, Paolo Macchiarini professzorhoz fordultak.
Macchiarini vezette két évvel ezelőtt Spanyolországban a 30 esztendős Claudia Castillo műtétjét, aki a világon elsőként kapott az átültetés során olyan szervet, amelyet saját sejtjeiből hoztak létre. Az ő esetében a szövet a testén kívül fejlődött ki, de folyamat sokkal egyszerűbb a páciens testén belül. A fiú a második beteg, és az első gyermek lesz, akin ilyen beavatkozást végeznek.
Martin Elliott szív- és mellkassebész professzor arról számolt be, hogy a fiú lábadozása jól halad.
"A gyermek rendkívül jól van. Teljesen magától lélegzik és beszél, és azt állítja, hogy sokkal könnyebben kap levegőt, mint korábban éveken keresztül" - nyilatkozta.
Copyright AFP [2010] / Translation Medipress