Skorpióméreggel az autoimmun betegségek ellen?

Kiemelkedő eredményeket ért el az immunrendszer működésének módosítása terén a Debreceni Egyetem Biofizikai és Sejtbiológiai Intézetének kutatócsoportja.

A szakemberek egy kutatóegyetemi pályázat keretében az ún. T-sejteket vizsgálják, amelyek felismerik a szervezetben lévő rendellenes sejteket (például kórokozóval fertőzött sejtek vagy ráksejtek) és elpusztítják azokat. A kutatásba egy mexikói munkacsoport is bekapcsolódott, amely tisztított és összetevőire bontott skorpiómérget biztosított a kísérletekhez - írja a Dehir.hu .

A munkacsoport több mint 10 évvel ezelőtt alakult, és elsősorban a fehérvérsejtek működésével kapcsolatos elektrofiziológiai kísérleteket végez. A laboratóriumban három kutatási projekt zajlik, amelyből kettő szervesen kapcsolódott a kutatóegyetemi pályázathoz - írják.

- Az immunhiányos betegségekhez vagy a daganatok elleni immunitás hiányához, vagyis rosszindulatú daganatok képződéséhez vezethet - mondta a lapnak Panyi György professzor, a Biofizikai Tanszék vezetője.

Skorpióméreggel az autoimmun betegségek ellen?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatás során felfedeztek több olyan toxint, amelyek a T-sejtek specifikus ioncsatornáját, az úgynevezett Kv1.3 csatornát gátolják, és állatkísérletes modellben e molekulák alkalmazásával vissza lehet szorítani az autoimmun betegségekre jellemző szöveti reakciókat.

Világszerte körülbelül 3 millió ember szenved narkolepsziában, azaz az alvás és az ébrenlét szabályozásának zavarában. Többet cikkünkben tudhat meg a narkolepsziáról ?

A kutatók egy szűrési eljárás során megkeresik az ioncsatornák gátlására alkalmas természetes peptid toxinokat, majd ezeket célzott módon úgy módosítják, hogy csak egyféle ioncsatorna működését gátolják. Ezekből a toxinokból lehetnek majd a jövőben az autoimmun betegségek gyógyítására használt gyógyszerek. A peptidek szerkezeti elemzését a Debreceni Egyetem Proteomika Szolgáltató Laboratóriuma végzi.

Bár az eredmények rendkívül biztatóak és a kutatások átléptek az állatkísérleti stádiumba, az orvosi gyakorlatban való felhasználásra valószínűleg még több mint tíz évet kell várni. A kutatás folytatásához - amelynek egyik célja a nagy hatékonyságú toxinok alkalmazása daganatos sejtek osztódásának meggátlására - egy most elnyert pályázat biztosít forrást - adták hírül.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.