Az agyuk egy bizonyos része nagyobb azoknak, akiknek több barátja van a közösségi oldalakon. A kutatók szerint ezzel is magyarázható, hogy valaki miért tud könnyebben barátkozni. Arra azonban még nem jöttek rá, hogy a nagyobb agy az oka vagy a következménye az élénk virtuális társasági életnek.
"Arra voltunk kíváncsiak, hogy a közösségi oldalak használata és az aktív részvétel meglátszik-e agyi különbségekben is. Észrevettük, hogy a Facebookos ismerősök száma összefüggésben van az agy egy bizonyos területének nagyságával és felépítésével" - mondta dr. Geraint Rees, a kutatás vezetője, a London Egyetem munkatársa.
A kutatók azt még nem tudják, hogy vajon az okoz-e változásokat az agyban, hogy valakinek sok barátja van a közösségi oldalakon, vagy eleve azoknak lesz sok ismerőse, akiknek az agyában megfigyelhető ez a különbség.
A kutatásba 125 diákot vontak be, akiknél megvizsgálták az online és a valós barátok számát. A hallgatóknak átlagosan 500 ismerősük volt a Facebookon. A hallgatók agyáról felvételeket készítettek, és ezt összevetették olyan diákok agyával, akik nem használták a Facebookot, illetve kevesebb barátjuk volt.
Egy korábbi tanulmányból kiderült, hogy akiknek sok barátjuk van, azoknál az agy bizonyos részei - a memória- és az érzelmi válaszokért felelős központ - megnagyobbodott. Úgy tűnik, az nem számít, hol tartjuk a kapcsolatot a barátokkal: a kutatók ugyanis most is hasonló eredményekre jutottak: az online barátok esetében szintén ezek a területek nagyobbodtak meg.
"A legérdekesebb kérdés ebben a kutatásban az, hogy idővel, a közösségi oldalak rendszeres használatával megváltozik-e az agy struktúrája" - mondta dr. Ryota Kanai a tanulmány vezető szerzője. "Ez ugyanis bizonyíték lenne arra, hogy az internet megváltoztatja az agyunkat."
A kutatás eredményeiről a Proceedings of the Royal Society című szaklapban számoltak be.