Nem tudni még azonban, hogy a nagyobb testtömegű kisgyermekek hosszú távon egészségesebbek lesznek-e - írja Dr. David Osrin a londoni Gyermekgyógyászati Intézet kutatója a Lancet februári számában megjelent közleményében.
Az eredmények annak a vizsgálatnak a folytatásából származnak, mely Nepálban kezdődött három évvel ezelőtt. Akkor terhességük 12-20. hetében járó nőket választottak ki, és véletlenszerű elrendezésben mintegy 50 százalékuknak vitaminpótló készítményt adtak a szülésig. A készítmény 15 vitamin és ásványianyag napi ajánlott mennyiségét tartalmazta. A többiek csak vas- és folsavpótlásban részesültek.
A "vitaminos" csoportban 462 gyermek született, a kontroll csoportban 455. A születéskor átlagosan 77 grammal volt nagyobb az első csoport újszülöttjeinek súlya, és a vitaminok az alacsony (2500 g alatti) születési súly kockázatát is csökkentették.
Átlagosan két és fél évvel ezután újabb mérés következett. A vitaminkezelés hatása még mindig tartott: a kezelt anyák két-három éves gyermekei 203 grammal (2%) súlyosabbak voltak a kontroll csoportnál. A kezelés a fej-, mellkas- és felkarkörfogatot, valamint a tricepsz bőrredőjének vastagságát is pozitívan befolyásolta (átlagosan 2,5 mm különbséget mértek). A szisztolés vérnyomásérték szintén jobb, 99,4 Hgmm volt az első csoportban (a kontrollok 101,9 Hgmm-éhez képest).
Aggodalomra adott viszont okot, hogy a vitaminokkal kezelt anyák újszülöttjei körében gyakoribb volt a halálozás, ám az eltérés nem bizonyult statisztikailag szignifikánsnak (30,6 a 21,8-del szemben 1000 élveszületésre). Egyelőre még nem tudni, hogy a magasabb születési súly és a később is megmaradó nagyobb testtömeg egészségesebb életet és jobb fejlődést eredményez-e. Ennek vizsgálatát Dr. Osrinék a jövőben tervezik. A szakértők szerint a magasabb testtömegnél is érdekesebb és fontosabb a vitaminkezelések szív- és érrendszerre kifejtett jótékony hatása, vagyis a vérnyomáscsökkentés.
Forrás:
Medipress hírszolgálat