A cukrozott üdítők napi fogyasztása a japán kutatók szerint 80 százalékkal növelheti az agyi vérrögképződés valószínűségét. Férfiakban azonban alig nőtt a kockázat.Az Oszakai Egyetem eredményei részben alátámasztják azt az idén megjelent amerikai kutatást, amely azt mutatta, hogy a cukrozott és a kalóriaszegény üdítőitalok egyaránt növelik a stroke kockázatát mindkét nem esetében.
Az 1980-as évek közepe óta több mint duplájára ugrott az üdítőitalok fogyasztása. Számos kutatás tárt fel összefüggést a növekvő fogyasztás és az elhízás illetve 2-es típusú diabétesz terjedése között, mely rendellenességek az agyérgörcs kockázati tényezőjének számítanak. A szénsavas üdítőitalok fogyasztása és az agyi vérrögök gyakorisága közti összefüggést azonban kevés kutatás vizsgálta.
Az agyérgörcs a daganatos betegségek és a szívbetegség után a harmadik leggyakoribb haláloknak számít. Az áldozatok 85 százalékát iszkémiás stroke sújtja, mely során vérrög kerül az agyba, elzárva annak vérellátását. A többi esetben haemorrhagiás stroke következik be, amikor az agyban megrepedt ér okozhat halálos vérzést.
Az oszakai kutatók tizennyolc évig vizsgáltak közel 40 ezer negyven és ötvenkilenc év közötti férfit és nőt. A kutatási időszakban az önkéntesek közül közel kétezren szenvedtek agyi érkatasztrófát. A szakértők a stroke-os betegek üdítőivási szokásait vetették össze az egészségesekével. Az szaklapban publikált eredmények azt mutatták, hogy a naponta szénsavas üdítőt fogyasztó nőkben 83 százalékkal magasabb volt az iszkémiás stroke kockázata, mint azokban a nőkben, akik egyáltalán nem isznak üdítőt. Az üdítőital fogyasztása és a vérzéses stroke illetve a szívbetegség között azonban nem találtak összefüggést.