Kutatók egy, a déli félgömbön végzett kutatás során azt vették észre, hogy azoknál a csecsemőknél, akik a kora nyári hónapokban születtek, nagyobb arányban alakult ki szklerózis multiplex, mint azoknál, akik tél elején jöttek a világra. Hasonló jelenséget fedeztek fel az északi félgömbön, ahol az évszakok éppen fordítva vannak, mint a délin.
A kutatók szerint a betegség kialakulásának aránya nő, ha az édesanyát a terhesség alatt kevesebb napfény éri. A tudósok a szklerózis multiplex kialakulását a D-vitamin hiánnyal hozzák összefüggésbe és a napfény az egyik fő D-vitamin-forrás.
Anne-Louise Ponsonby és kollégái, a melbourne-i Royal Gyermekkórház Murdoch Kutatóintézetének munkatársai olyan szklerózis multiplexben szenvedő csecsemők adatait vizsgálták, akik Ausztráliában, 1920 és 1950 között születettek. Összefüggést kerestek az anyák lakóhelyének napsugárzás-szintjei között.
Arra a következtetésre jutottak, hogy 30 százalékkal nagyobb volt a kockázat a szklerózis multiplex kialakulására azoknál a csecsemőknél, akik november-decemberben, (a déli félgömbön ez nyár elejét jelenti), mint azoknál, akik május-júniusban, azaz tél elején születtek. Tehát, a szklerózis multiplex kialakulásának valószínűsége nő, ha az édesanyát kevesebb napfény éri a terhesség ötödik hónapjától.
A tanulmány szerzői szerint vizsgálni kell, hogy állapotos nők a D-vitamin bevitelének pótlásával csökkenthető-e a sclerosis multiplex kockázata.
Forrás: Medipress hírszolgálat