Mindez természetesen nem jelenti, hogy ezentúl lelkiismeret-furdalás nélkül tömhetjük majd magunkba a hamburgereket és a sült krumplit, hiszen ezek káros hatása közismert a szív- és érrendszerre éppúgy, mint az agy egészségére nézve. Ugyanakkor fontos előrelépés lehet a melanoma elleni küzdelemben a Bostoni Egyetem kutatóinak felfedezése, miszerint egy zsírsav, amely az említett ételekben gyakran előfordul, fontos szerepet játszik a súlyos bőrdaganat kialakulásának megakadályozásában.
Ez pedig nem más, mint a palmitinsav. A kutatók egereken végzett kísérletekkel igazolták, hogy a palmitinsav képes szabályozni az MC1R génvariáns aktivitását, amely hatással van a bőrben a melanin pigmentek termelődésére. A gyömbérgénnek is nevezett gén miatt lesz az emberek egy részének vörös haja és fakóbb, szeplős, a leégésre hajlamosabb bőre. Rájuk nézve magasabb a betegség kialakulásának kockázata, a felfedezés azonban utat nyithat olyan gyógyszerkészítmények kifejlesztése előtt, amelyek e rizikó enyhítését célozzák.
"Az eredményeink összességében véve rávilágítanak arra, hogy az MC1R palmitoilezés központi szerepet tölt be a melanoma elleni védekezésben. Így tehát ez a felfedezés egy potenciális klinikai megelőzési stratégiát jelent azok számára, akik a vörös hajat okozó variánst hordozzák" - mutatott rá Rutao Cui, a Boston Egyetem professzora.
A palmitinsav egy zsírsav, amely a telített zsírokban található meg. Főként olyan gyorséttermi fogások tartalmazzák, mint a hamburger, a sült krumpli és a sütik. Ezeken túl azonban például a kókuszolaj is gazdag forrása a palmitinsavnak - érdemes lehet tehát újból megvizsgálni azokat a feltételezéseket, melyek szerint a kókuszolaj segít a barnulásban.
Forrás: Daily Mail