Attól, hogy valaki jogosítványt szerez, még nem biztos, hogy biztonságosan képes vezetni. Ennek tesztelését tűzték ki célul a Queenslandi Egyetem munkatársai.
Az egyik szerző, Joanne Wood szerint a lencsehomály és a szürke hályog a véltnél gyakrabban fordul elő azokban, akik járművet vezetnek. A fejlesztett teszt a gyalogosok éjszakai körülmények között történő felismerését célozza, valamint azt, hogy lehet-e fejleszteni ezen készséget.
A vizsgálat során 28 ausztrál jogosítvánnyal rendelkező férfit teszteltek, akik az ottani szemészeti kritériumoknak megfelelően 40-ből legalább 20 pontot értek el. A résztvevők zárt pályán, éjszaka vezettek, miközben lencsehomályt, vagy szürke hályogot szimuláló lencsét viseltek.
A pályán háromfajta gyalogos tűnt fel: az első csoport fekete öltözéket viselt, a másodikon a fekete mellett fényvisszaverő mellény is volt, míg a harmadik fényvisszaverőket hordott csuklóján, könyökén, sarkán, térdén, vállán és derekán. A résztvevők közül 16-nak ellenfényben kellett felismernie a szimulált gyalogokat.
A kutatók megállapították, hogy a szürke hályog jobban rontja a látást, mint a lencsehomály: az előbbiek közül csupán 29,9 százalékban, az utóbbiaknál 52,1 százalékban kerültek felismerésre a gyalogosok. Ugyanakkor a teljes fényvisszaverést nagyobb hányadban (82,3 százalék) ismerték fel, mint a fekete ruhát viselő gyalogosokat (13,5 százalék). A normál látáshoz képest a lencsehomály 3,6-szorosra, míg a szürke hályog 5,5-szeresre nyújtotta a felismerési időt. A kutatók a jövőben újabb látáshibák tesztelését tervezik.