Szerkezeti változást okoz agyunkban, ha nem használjuk egyik karunkat

Mágneses képalkotó eljárással vizsgálták svájci kutatók, hogy mi történik agyunkban, amikor sérülés miatt egyik karunkat nem tudjuk használni - számolt be róla a LiveScience című ismeretterjesztő portál.

A begipszelt vagy felkötött karú páciensek agyi szkenneléséből az derült ki, hogy a másik oldali agyterületek gyorsan ellensúlyozzák a kieső domináns végtagot, a közvetlenül hozzá köthető agyterületek mérete viszont csökken.

Nicolas Langer, a Zürichi Egyetem munkatársa elmondta, hogy az MRI-felvételeken olyan agyi szerkezeti változásokat figyeltek meg a pácienseknél, amelyek arra utalnak, hogy a domináns jobb kézhez köthető készségeik áthelyeződtek a másik oldalra.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A vizsgálatokba tíz jobbkezes embert vontak be, akik karsérülésük miatt gipszet vagy felkötőt viseltek legalább 14 napig a domináns oldalukon. Napi tevékenységüket eközben a másik kezükkel látták el. Az első agyi szkennelést a sérülést követő 2 napon belül végezték el, majd a sérülés utáni 16. napon megismételték az MRI-vizsgálatot. Ezen kívül a résztvevők sérült karjának motoros készségeit is tesztelték a kutatók.

Az MRI-felvételekből kiderült, hogy az agy (jobb kézhez köthető) bal oldalán 10 százalékkal csökkent a szürke- és a fehérállomány mennyisége azokon a területeken, amelyek a korlátozott jobb kar mozgatásáért felelősek. Ezzel egyidejűleg a bal kéz mozgatásáért felelős jobb oldali agyterületeken nőtt a szürke- és fehérállomány mennyisége.

Langer szerint eredményeiket fel lehet használni olyan szélütött emberek rehabilitációjában, akik megbénultak egyik oldalukra.

A tanulmányt a Neurology című szakfolyóirat kedden megjelent számában tették közzé.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.