A Time nemrégiben publikált cikke szerint ha sok különböző ötlet pattog a fejében, a mindennapos, gyakorlati dolgok könnyedén a sarokba kerülhetnek – a szétszórt agy ugyanis nagy kapacitással dolgozik éppen, valami máson. A Time cikke Steven Johnson Where Good Ideas Come From: The Natural History of Innovation című könyvén alapszik, amelyben az olvasható, hogy minél szétszórtabb valaki, annál briliánsabb, kreatívabb és okosabb, az ötletei pedig gyakorlatilag egymással csatáznak a fejében. Ha az ilyen típusú emberek egyszerre csak egy dologgal foglalkoznak, akkor a világ innovációs lendülete igencsak lecsökkenne.
Johnson szerint az is erőteljes kreatív ötletekhez és áttörésekhez vezethet, ha több multitaskingnak ” hív: ilyenkor mindig van egy projekt, ami több órán vagy napon át központi szerepbe kerül, a többi pedig tudatunk szélén “lebeg”, észben tartjuk ezeket, de nem fókuszálunk rájuk. Éppen ez az átfedés okozza az innovációt, a központi ötlet ugyanis behúzhatja a sarokban lévő ötleteket, asszociációkat hozhat létre és ez további, jobb ötleteket eredményezhet. Ilyenkor ugyanis agyunk az ötletekkel kapcsolatos akadályokat folyamatosan új oldalakról közelíti meg, ez pedig könnyen remek asszociációkhoz, megoldásokhoz vezethet.
A szerző szerint általában kreatívabbak és jobb problémamegoldók azok, akiknek ilyen agya van. Ha ugyanis álmodozunk , agyunk egyik része a problémára fókuszál, a másik pedig folyamatosan fogadja be az új információkat, új kapcsolatokat hoz létre ezek között és megoldásokat generál.
Johnson TED-es előadása Ahonnan a jó ötletek jönnek címmel, magyar felirattal megnézhető
Forrás: yourtango.com