Polifenolok találhatók a frissen préselt szőlőlében, a mustban és a borban, főként a vörösben. Hasznuk számunkra abban rejlik, hogy ártalmatlanná teszik a fogszuvasodást okozó Streptococcus mutans nevű baktériumot, állítja Hyun Koo, a Rochesteri Egyetem munkatársa. Ezek az anyagok akár a jövő szájvizeinek hatóanyagaivá is válhatnak.
A Streptococcus mutans baktérium kétféleképpen támadja meg a fogakat; egyrészt savtermeléssel. Az így képződő savas közeg megkülönböztetetten előnyös életteret biztosít a baktériumok számára, melyek ezenkívül vékony nyákos réteget is termelnek. E vékony film védi meg őket veszélyes behatásoktól, így többek között az antibiotikumokétól.
A szőlőből készült kivonatok igen hatásosnak bizonyultak a rafinált Streptococcusok támadása ellen; polifenolos kezelés hatására 85%-kal kevesebb plakk előállítására voltak képesek, és savtermelésük is csökkent. Feltételezik, hogy a polifenolok a baktériumok cukorból történő energiatermelésének folyamatát gátolják, melynek mellékterméke a sav.
A fogszuvasodást okozó baktériumok elleni küzdelemnek azért érdekes mérföldköve ez a felfedezés, mert itt nem a baktériumok elölésével lehet csatát nyerni, pusztán káros működésüket sikerül leállítani.
A szőlőkivonatokat vizsgálva bebizonyosodott, hogy a vörös szőlők sokkal több polifenolt rejtenek. Mostantól a borkészítés melléktermékeit, a törkölyt és a seprűt fogszuvasodás elleni szer gyártására lehet majd hasznosítani?
Forrás:
www.rp-online.de