A jellemzően a fizikai fájdalom csillapítására szolgáló gyógyszer a félelem, a szorongás és az egzisztenciális bizonytalanság pszichológiai hatásainak csillapításában is segíthet.
A szaklapban megjelent tanulmány tovább mélyíti ismereteinket azzal kapcsolatban, hogyan dolgozza fel az emberi agy a különféle fájdalmakat.
"A fájdalom különböző formákban létezik, beleértve azt a szörnyű érzést is, amit akkor éreznek az emberek, amikor a létbizonytalanság vagy a halál gondolatának vannak kitéve" - magyarázta a kutatás vezetője, Daniel Randles. "Kutatásunk azt mutatja, hogy ezeket a szorongásokat az agyunk fájdalomként dolgozhatja fel. Az acetaminofen azonban gátolja azokat az agyba küldött jelzéseket, amelyek azt jelzik, hogy valami gond van.”
A kísérletben a részt vevők acetaminofent vagy placebót kaptak, miközben olyan feladatokat kellett elvégezniük, amelyek az egzisztenciális bizonytalanság érzését váltották ki. A halálról kellett írniuk, megnéztek egy szürreális David Lynch filmet, majd büntetési tételeket rendeltek különféle bűncselekményekhez.
A kutatók kimutatták, hogy az acetaminofent szedő alanyok a placebo csoportnál elnézőbbek voltak a bűncselekmények megítélésében, és jobban meg tudtak birkózni a felzaklató gondolatokkal. Az eredmények arra utalnak, hogy a résztvevők egzisztenciális szenvedését a fejfájás elleni gyógyszer „kezelte”. A szakértők ugyanakkor hangsúlyozták, hogy bár az eredmények szerint az acetaminofen segít a szorongás csökkentésében, további klinikai vizsgálatokkal kell bizonyítani azt, hogy a hatóanyagot a szorongás biztonságos és hatékony ellenszereként lehet alkalmazni.