A tanulmány alapját Lan Nguye Chaplin (aki egyébként a Chicagói Egyetem professzora, és a tanulmány egyik írója) 6 éves fiának születésnapi bulija adta - írja a psychologytoday.com . A szülők látványos ünnepséget rendeztek neki különleges világítással, játékokkal, finom falatokkal, és persze ajándékokat is kapott a kisfiú. Amikor a buli után megkérdezték, mi volt az összejövetel legjobb része, a gyerek egyértelműen az ajándékokat említette. Kijelenthető tehát, hogy egy 6 évest a tárgyi ajándékok tesznek boldoggá. De vajon hány éves korig érez így egy gyerek? Erre volt kíváncsi Chaplin és több kollégája, akik négy vizsgálatot folytattak le 3-17 éves kor közötti alanyok részvételével. Érdekesség, de ebben a témában eddig csak a felnőttekkel kapcsolatban készültek kutatások, ez volt az első, amiben azt analizálták, hogyan függenek össze a gyerek tapasztalatai a boldogság érzésével.
Így zajlottak a vizsgálatok
Az első két vizsgálatban 74-84, 5-16 éves kor közötti gyerek vett részt, mindannyian ugyanabban az egyesületben tanultak harcművészetet. Az alanyok kaptak két listát, az egyiken 16 tárgyi, míg a másikon 16 élményajándék szerepelt: az volt a feladatuk, hogy megtippeljék, milyen díjakkal jutalmazzák majd őket az oktatás végeztével. A szülők sem maradtak ki, nekik azt kellett megjósolni, a tárgyi vagy az élményajándékra szavaz a gyerekük.
A harmadik vizsgálat során 56, 3-12 éves kor közötti gyereket teszteltek, hogy kiderítsék, mi teszi őket boldoggá, és miért. Két listát mutattak nekik (az egyiken tárgyi, a másikon élményajándékok voltak felsorolva), és megkérték őket, mondják el a saját szavaikkal, mihez tudják társítani a boldogság érzését. A negyedik vizsgálatnál 13-17 éves serdülőket is bevontak, azzal a céllal, hogy teszteljék a korábbi elemzések megállapítását, miszerint az idősebb gyerekeknél sokkal nagyobb örömöt okoznak az élmények, mint a tárgyak.
Egyre kevésbé fontosak a tárgyi ajándékok
Az eredmények alapján a szakemberek szerint kijelenthető, hogy a kisebb gyerekeket boldogabbá teszi, ha élményajándék helyett tárgyi ajándékot kapnak - ez azonban szép lassan megváltozik. Minél idősebbek, annál több örömüket lelik az élményekben, ám a tárgyi ajándékok okozta boldogság nem növekszik a korral. A serdülőkor végére - akárcsak a felnőttek esetében - az élmények biztosította örömöt sokkal nagyobbnak érzik annál, mint amit a tárgyak tudnak nekik adni.
A kutatók azonban azt is kiemelték, szükség van bizonyos kognitív képességekre is, hogy ez a "váltás" meg tudjon történni. Egy élmény, egy tapasztalás jóval komplexebb, mint az anyagi javak, tehát ahhoz, hogy egy gyerek teljes mértékben megérthesse, értékelje az élményajándékból származó boldogságot , kifinomult gondolkodási készségek kellenek. Ilyen például a fejlettebb memória vagy megértő képesség, valamint a múltbéli tapasztalatok értékelésének képessége. Minél idősebb a gyerek, annál jobban felfogja addigi élményeinek lényegét, és annál ügyesebben el tudja dönteni, mi teheti boldoggá a jövőben.
Van még egy képesség, ami ugyancsak hozzájárulhat ahhoz, hogy a gyerekek a kor előrehaladtával inkább az élményeket favorizálják: ez pedig annak megértése, mit éreznek mások. Mivel az élmények általában társas interakciókat is magukba foglalnak, a tapasztalatok teljes értékeléséhez magasabb szintű szociális és érzelmi készségekre van szükség - az anyagi javak élvezete azonban alig vagy egyáltalán nem igényel ilyesmit.
A felnőttkori boldogság és jóllét záloga
Összegzésképpen elmondható: az, hogy képesek legyünk az élményekből, tapasztalásokból is örömöt nyerni, kulcsfontosságú a felnőttkori boldogság és jóllét szempontjából. Fontos feladata tehát a szülőknek, hogy rávezessék a gyereküket, hogyan értékelhetik a szép pillanatokat. Amikor arról kérdezzük például, mi volt a születésnapi buli legjobb része, ássunk mélyebbre, derítsük ki, mi a véleménye a gyereknek. Milyen érzés volt a különleges díszletek között játszani? Mit gondol, mit éreztek a barátai bulizás közben? Az ilyen típusú beszélgetések segítenek a gyereknek, hogy ne felejtse el ezeket az élményeket, illetve, hogy fel tudja használni azokat a jövő megtervezésekor is.