Amikor kilépsz egy sötét épületből, a hirtelen erős fénytől tüsszentened kell? Nem te vagy az egyetlen, sőt, minden harmadik ember így reagál – írja a Live Science.
Több oka is lehet
A fotikus tüsszentési reflexet régóta ismerjük, annak idején már Arisztotelész is feltette a kérdést: vajon mitől lehet ez. Azóta a jelenséget már egy elegáns névvel is ellátták: szakmai körökben autoszomális domináns kényszeres helio-ophthalmikus kitörés szindrómának, röviden ACHOO-nak nevezik. Ez a reflex egy domináns genetikai tulajdonság, vagyis nagy eséllyel öröklődik.
A fotikus tüsszögést a fény intenzitásának változása okozza, vagyis például amikor a sötétségből hirtelen a fénybe lépünk. A reflex súlyossága egyénenként eltérő lehet: egyeseknél csak alkalmanként fordul elő, másoknál azonban az erős fény többször egymás után is kiválthat kontrollálhatatlan tüsszentést.
A jelenségre többféle magyarázat létezik. Az egyik elmélet szerint az erős fény stimulálja az arcon található trigeminális ideget. A fény, amely ennek a szemhez vezető ágát stimulálja, egyúttal az orrhoz vezető idegszálat is ingerelheti. Egy másik feltevés szerint a fotikus tüsszögés az orrsövényferdüléssel lehet összefüggésben. Ugyanakkor létezik olyan kutatás is, amely kapcsolatot talált a jelenség és a migrén között.