Nyugodtan sírjuk ki magunkat, ha rossz kedvünk van, ugyanis, bár nem azonnal, hanem nagyjából 90 perc múlva biztosan jobban fogjuk érezni magunkat – állapították meg holland kutatók.
Egy nemrég publikált tanulmányhoz kapcsolódó kísérletbe 60 önkéntest vontak be, akiket alaposan kikérdeztek arról, milyen hangulatban vannak. Ezután filmet vetítettek nekik: vagy a Hachi, a legjobb barát című kutyás mozit, vagy az Élet szép című Oscar-díjas olasz filmet. Mindkét alkotást elég érzelmesnek és könnyfakasztónak tartják.
Azoknál, akik nem sírtak (32-en), a hangulatváltozás sem volt megfigyelhető, vagyis ugyanúgy érezték magukat a film után, mint előtte. Viszont azok, összesen 28-an, akik megkönnyezték a keserédes történeteket, először rosszabb, aztán pedig sokkal jobb hangulatról számoltak be, mint amilyet a vetítés előtt éreztek.
A sírás , pontosabban az érzelmek által kiváltott sírás nagyon gyakori jelenség, ugyanakkor a szakemberek nem tudják pontosan, hogy mi is váltja ki, illetve mi a célja. Egyesek szerint azért sírunk, hogy mások figyelmét felhívjuk és segítséget kapjunk tőlük, más szakértők viszont inkább afelé az elmélet felé hajlanak, mely szerint a sírás segít az érzelmek feldolgozásában és a hangulatunk kiegyensúlyozásában. Ezért fordulhat elő az, hogy szomorúságunkban, de örömünkben, sőt még idegességünkben vagy dühünkben is sírva fakadhatunk.
„Laboratóriumi körülmények között azt figyelhettük meg, hogy a sírás nemcsak helyreállítja a hangulatunkat , de valamivel meg is emeli azt, ehhez azonban egy kis időnek kell eltelnie” – mondta Asmir Gracanin, a University of Tilburg kutatója, és tanulmány vezető szerzője.
A tudományos magyarázat erre a jelenségre az lehet, hogy a sírással olyan vegyületek szabadulnak fel a szervezetünkben, amelyek csökkentik a stresszt , csillapítják a fájdalmat és természetes hangulatjavítóként is működnek.
A kutatás eredményeiről a Motivation and Emotion című szaklapban számoltak be