Szakértők szerint a pánikra hajlamos emberek is képesek higgadtak maradni, ha rendszeresen intenzív testmozgást végeznek.
A pánikrohamok a legtöbb embernél intenzív félelem, hányinger, szívdobogás, szédülés, valamint gyomorfájás és légszomj formájában jelentkeznek. A jelenség pontos orvosi neve szorongásos hiperérzékenység.
Egy, az Egyesült Államokban végzett kutatás során azonban kiderült, hogy a hiperérzékeny betegek kevésbé reagálnak a potenciális stressz-faktorokra, ha rendszeresen intenzív testmozgást végeznek. "Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a rendszeres testmozgás helyettesíthetné a gyógyszeres kezelést és a pszichológiai tanácsadást" - nyilatkozta Dr. Jasper Smits, a dallasi Déli Metodista Egyetem pszichológusa, a kutatás vezetője. "Az azonban biztos, hogy az intenzív és kimerítő testmozgás csökkentheti a pánikra való hajlamot, ezért alternatív kezelési formaként alkalmazható a hiperérzékeny betegeknél."
A kutatáshoz a tudósok 145 felnőtt önkéntest kértek fel, akiknek korábban nem voltak pánikbetegségre utaló tüneteik. Egy kérdőív kitöltése után a tudósok felmérték az önkéntesek fizikai állóképességét és stressz-érzékenységét, majd szén-dioxidban gazdag levegőt lélegeztettek be velük, ami a pánikbetegséghez hasonló tüneteket idézett elő a szervezetükben. Ezek után megmérték a szorongás reaktivitásukat, vagyis hogy mennyire érzékenyek a különböző stressz-faktorokra.
Az eredmények szerint a rendszeresen kimerítő testmozgást végzők esetében a stressz-érzékenység még a szén-dioxidban gazdag levegő belélegzése után is jóval alacsonyabb volt, mint a többi önkéntesnél. "A testmozgás az antidepresszáns gyógyszerekhez hasonlóan fejti ki hatását és így csökkenti a szorongásos tüneteket és az általános stressz-szintet" - mondta Dr. Smits.