A kávé és a tea az egyik legnépszerűbb reggeli ital, köszönhetően a benne lévő koffeinnek, amely gyorsan felpörgeti a szervezetünket. Sokan kimondottan az erős, karakteres ízű kávékat kedvelik, mert úgy gondolják, hogy azok magasabb koffeintartalommal is rendelkeznek. A Telex cikke szerint azonban ez nem minden esteben igaz.
Nem mindegy, hogyan készítjük el a teát
A tea kapcsán az egyik gyakori tévhit az, hogy minél tovább áztatjuk a filtert, vagy a tealeveleket a vízben, annál erősebb lesz tőle az ital. Ennek viszont pont a fordítottja igaz: minél kevesebb ideig áll a vízben, annál erősebb lesz a tea. A tealevélből ugyanis a hő hatására a koffein szabadul fel elsőként, majd utána a tearubigin nevű vegyületcsoport. Ezek a vegyületek rákapcsolódnak a koffeinmolekulára, ami megnehezíti, hogy a receptoraink kapcsolódhassanak velük. Emiatt erősebb lesz az a tea, amibe csak rövid ideig lógattuk bele a leveleket - igaz, az íze sem lesz így az igazi. A teában lévő koffein egyébként lassabban szívódik fel, így hosszabban, kiegyensúlyozottabban fejti ki a hatásait is.
A kávé esetében is igaz, hogy az erősebb íz nem feltétlenül jár együtt nagyobb koffeinlökettel, ennél az italnál azonban az elkészítés módja már kevésbé befolyásolja, hogy milyen hatással lesz ránk. A kávébab az ízét elsősorban a pörkölésének köszönheti, minél tovább tart ez a folyamat, annál karakteresebb íze lesz az italnak. A sötét babból készült kávék ezért rendszerint keserűbbek, viszont több koffeint nem tartalmaznak, mint a világosabb szemek.
Több tanulmány is szól arról, hogy milyen egészséges tud lenni a kávéfogyasztás, többek között a benne lévő antioxidánsoknak köszönhetően. Túl nagy mennyiségben viszont függőséget okozhat, és káros lehet az egészségre. Az alábbi cikkünkben leírtuk, hogyan kávézhatunk okosan!