A hír alapját azon a KOAT Action 7 News műsorának alkalmazottjai adták, akik vattavégű pálcikákkal mintákat vettek pár önkéntes férfi szakállából, majd ezeket a mintákat továbbküldték vizsgálatra John Golobicnak, az új-mexikói Quest Diagnostics kutatójának. A mikrobiológus elmondása szerint a vattafelületeken olyan baktériumokat sikerült találni, amelyek természetes körülmények között beleinkben találhatóak meg.
Az E.coli minden olvasónk számára ismerős lehet. A nem károkozó bélbaktériumok viszont környezetünkben rengeteg helyen megtalálhatóak a billentyűzetünktől kezdve a vállunkon lévő táskáig is és ezek miatt nem kell aggódnunk, ugyanis nem fertőzőek.
Korábban zajlottak kutatások férfiszakállakkal kapcsolatban: az Anaesthesia szaklap például egy olyan tanulmányt hozott le, amely az vizsgálta: képesek-e az arcmaszkok az egészségügyi dolgozók szakálláról lehulló baktériumokat visszafogni. A tanulmány azt mondta ki, hogy a szakállas férfiak több baktériumot "hullajtanak", igaz, ezt csak egy tíz emberrel végzett vizsgálat után fektették le a kutatók, amely korántsem számít nagy mintának - írta az IFL Science .
A Journal of Hospital Infection szaklap tanulmánya ezzel összefüggően arra tért ki, hogy az arcszőrzet mennyire függ össze a patogének megjelenésével. A két tanulmány konklúziója egyszerűen és egyben összefoglalható: a higiéniát meg kell tartani és a steril procedúrák során arcmaszkot kell hordani, arcszőrzettől függetlenül.