A diesel üzemanyag füstjét vizsgálták
Ahogy arról korábban a Házipatika.com beszámolt, német sajtóértesülések szerint 2012 és 2015 között majmokon és embereken végzett kísérletekkel elemezte a dízelmotorok kipufogógázának hatását egy kutatócsoport, amely a VW, a Daimler és a BMW támogatásával jött létre. A szállítási szektor környezeti és egészségügyi helyzetével foglalkozó európai kutatási egyesülés kísérleteiben tíz majmot és 25 embert vizsgáltak. Most pedig kiderült, hogy Hollandiában is tesztelték a dieselfüstben lévő gázok hatását embereken.
Állatokon és embereken teszteltek
Éveken át tesztelték holland kutatók is a dieselfüstben lévő gázok hatását állatokon és embereken - közölte a La Libre Belgique című belga napilap. Flemming Cassee, a holland Országos Közegészségügyi és Környezeti Intézet (RIVM) kutatója szerint a holland intézet is részt vett azokban az éveken át tartó tesztkutatásokban, amelyekben a diesel üzemanyag füstjében található egyik gáz hatását vizsgálták.
Mint elmondta, a széles körű vizsgálatokat főként egereken és patkányokon, illetve néha önkéntesek bevonásával végezték Rotterdam vagy más települések belvárosában, valamint nagy forgalmú autóutak mentén. A naponta legfeljebb két órán át tartó tesztelésben többségében jó vagy kielégítő egészségi állapotú önkéntesek vehettek részt, valamint olyanok, akik kardiológiai kezelés alatt álltak.
Kiemelte, hogy minden toxikológiai kutatásnak szigorú iránymutatásoknak kell megfelelnie és minden kísérletet engedélyeztetni kell orvosetikai szempontból nemcsak az emberek, hanem az állatok esetében is. Az állatok mellett őssejtekkel és az emberek bevonásával végzett komplex módszerek kombinációja szolgál messze a legmeghatározóbb adatokkal, ha az emberi szervezet védelméről van szó - tette hozzá a kutató.
A Stuttgarter és a Süddeutsche Zeitung a szállítási szektor környezeti és egészségügyi helyzetével foglalkozó európai kutatócsoport (EUGT) tanulmánya alapján vasárnap számolt be arról az esetről, hogy embereken is tesztelték a diesel üzemanyag füstjében található egyik gáz hatását egy német autógyártók által alapított csoport megrendelésére.
A Volkswagen bocsánatot kért az állatkísérletek miatt
Bocsánatot kért a német Volkswagen csoport (VW), amiért majmokon végzett kísérlettekkel vizsgálták a dízelmotorok kipufogógázának hatását. A német vállalatcsoport vezérigazgatója, Matthias Müller hírportálok jelentései szerint egy hétfő este Brüsszelben elmondott beszédében erkölcstelennek és visszataszítónak nevezte a majmokon végzett kísérleteket, és kiemelte: az eset megmutatja, hogy az ágazatnak sokat kell még tennie a bizalom visszaszerzéséért.
A VW-nek és az egész iparágnak még komolyabban és nagyobb érzékenységgel kell foglalkoznia erkölcsi kérdésekkel - mondta. "Vannak dolgok, amelyeket egész egyszerűen nem teszünk meg, és pont" - jelentette ki Matthias Müller, aki a társaság körüli dízelbotrány 2015-ös kirobbanása után vette át a vezérigazgatói feladatokat.
Az igazgatóság keddi ülésén magára vállalta a történtek miatti felelősséget Thomas Steg, a társaság fenntarthatósági ügyekért, külkapcsolatokért és kormányzati kapcsolatokért felelős vezetője, és felajánlotta, hogy távozik tisztségéből. Ezt a döntést "tiszteletben tartom" - mondta Matthias Müller a társaság közleménye szerint, amelyben hozzátették, hogy a kísérletek ügyének feltárására indított vizsgálat idejére Thomas Steget felfüggesztették.