Trónok harca: milyen betegségekkel küzdenek a hét királyságban?

A Trónok harca világában rengeteg az egészséggel kapcsolatos probléma a háborús körülmények, a gyenge higiéné, a korlátozott ismeretek miatt. Megvizsgáltuk, hogy milyen közegészségügyi állapotokkal kellene szembenéznie annak, aki a hét királyságba költözne.

Április 24-én startol a Trónok Harca (A jég és tűz dala) fantasy saga VI. évada az HBO-n. Talán sohasem volt a televíziózás történetében olyan filmsorozat, amelynek folytatását ekkora várakozás előzte volna meg. A mágiával, intrikával, politikai cselszövésekkel, szexszel és erőszakkal átszőtt történet iránti felfokozott figyelem oka nem csak a George R. R. Martin által írt lebilincselő történet, hanem az is, hogy a sorozat alapjául szolgáló regényfolyam következő könyve csak később fog megjelenni, mint a történet tévés változata. Azaz a végkifejletről senki nem tud semmit, habár a találgatásokban résztvevő tömegek egész mozgalommá terebélyesedtek.

Hodor hodor hodor. Hodor hodor? Hodor! A Trónok harca sorozat rajongói azonnal érteni fogják, miről van szó. De milyen betegsége lehet Hodornak? A történet különös sajátossága, hogy a főszereplői sorra meghalnak, méghozzá a legváratlanabb szituációkban. Azaz a történetfűzés szembe megy a klasszikus sorozatépítési technológiával, s elpusztítja mindazokat az embereket (többnyire igen kegyetlenül) akikhez a nézőknek (olvasóknak) már kialakult valamifajta érzelmi viszonya, s akiknek a révén involválódnak. Érdekes pszichológiai játék ez, amelyben a néző nem elbizonytalanodik, hanem egyre inkább játszani kíván a szerzővel, s igyekszik kitalálni, hogy az egyes szereplőknek hogyan fordulhat a sorsa. Illetve végül ki fogja megadni a választ a regény alapkérdéseire: ki szerzi meg a végső hatalmat, ki egyesíti és pacifikálja a történet színhelyéül szolgáló Westerost (azaz a hét királyságot), s ki lesz képes szembeszállni a fagyba dermedt Észak zafírkék szemű pokolfajzataival és zombihadseregükkel?

A hatalomért folytatott harc szereplői elszántak, elvetemültek vagy elhivatottak, s többségük messze jár a normalitástól. Különös viselkedésükre a sajátosan szabados westerosi erkölcsök, és a mieinktől jelentősen eltérő alapértékek is magyarázatot adhatnak, de a hatalmas stressz, az állandó félelem, a sorozatban megvívott csaták, a teljes létbizonytalanság fenyegető réme olyan jellemeket és személyiségeket gyúrt össze, amelyek elemzése a valóságos világban élő embereknek is tanulságos.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Másrészt Westeroson néhány különös betegség és képesség is hódít a lepraszerű szürkehámtól a vargképességeken át a prófétikus nyavalyatörésig. Tessék hátradőlni, orvosi szempontból elemezzük Westeros népét minden nap, egészen a sorozat április 24-i indulásáig. Sőt talán utána is, ha a történet erre lehetőséget ad.

WESTEROS SAJÁT BETEGSÉGEI ÉS AZ ORVOSLÁS

A hét királyságban folyó orvoslás kulcsszerepet játszik lakóinak életminőségében. A gyógyítást tudós mesterek, boszorkányok, közönséges gyógyítók, bábák, csontkovácsok, utazó borbélyok és számos különböző szerzet gyakorolja, mint például a Greenblood árvái. A legismertebb gyógyítók Királyvár mesterei.

Kezelések

A köznép általában nem fér hozzá a mesterek szolgáltatásaihoz, pedig erre alighanem rendszeres szükségük volna, hiszen a higiénéről Westerosban mit sem tudnak, vagy nem törődnek vele. Királyvár szegénynegyedében, a Bolhavégen az emberi végterméket a lejtős utcákra ürítik, ahol az végigfolyik, s végül az eső belemossa a tengerbe. Persze akiknek elég pénzük van, vagy nemesek, azoknak nem kell a borbélyok, a helyi gyógyítók, bábák, varázslók, és erdei boszorkák tudományára hagyatkozniuk. A mesterek viszont a legfejlettebb ismeretek birtokosai, akik gyakorta nemesi, sőt királyi családokból is származhatnak.

A sebek tisztítására legtöbbször forrásban lévő bort vagy tűztejet használnak, mindkettő kiégeti a felületet, amelyre ráöntik. Az elfertőződött, üszkösödő sebek kitisztítására férgeket, kukacokat használnak, amelyek megeszik a seb szöveteinek elpusztuló darabjait. A mesterek azzal is tisztában vannak, hogy a sebeket hogyan varrhatják össze, s a gyulladást hogyan mérsékelhetik borogatásokkal, amelyek mustármagot, csalánt és kenyérpenészt tartalmaznak. Piócákat is használnak a rossz vér lecsapolására, s a sebek gyorsabb gyógyulásának elősegítésére. A fájdalomcsillapítással is törődnek. Opiátokat tartalmazó italokat kevernek azoknak, akik valóban rászorulnak, amelyek máktejet vagy álombort tartalmaznak. Emellett előírják a fűzfakéreg rágását. A sebészeti műszerek fertőtlenítésére ecetet használnak.

A törött végtagok rögzítésére gipszes tapaszokat alkalmaznak. A fogamzásgátlásra és a nem kívánt magzatok elhajtására pedig holdteát vetnek be.

Járványok és betegségek

Westerosban és az azon túli ismert világban a gyenge higiéniai miatt a kisebb megfázás, a láz és a hasmenés gyakori megbetegedés, de ritkán halálos, vagy akár súlyos, mert a körülmények miatt az emberek immunrendszere erős. A véres hasmenés azonban lehet súlyos és nem ritkán halálos lefolyású is. Az örömlányok (és fiúk) gyakorta kellemetlen kiütésekkel, kelésekkel és nemi betegségekkel küzdenek, de aki ezeket a fertőzéseket elkapja nem sok együttérzésre számíthat. Szerencsére a legtöbb fertőzés csak inkább kellemetlen, mint veszélyes, és idővel magától elmúlik.

A legelterjedtebb ragályos betegség a vöröshimlő, amely elsősorban gyermekkorban kapható el. A vöröshimlő sohasem halálos tíz éves kor alatt, és ha egyszer valaki átesett rajta, akkor egész életére védettséget szerez ellene. Azonban a felnőttek, akik nem estek át a betegségen még gyermekkorukban továbbra is veszélyeztetettek, s náluk a betegségüknek súlyosabb következményei is lehetnek.

A hét királyságban a legrettegettebb fertőző kór viszont a szürkehám, amely ritkán végzetes gyerekekre, de szinte mindig az a felnőttek esetében. A betegség a bőrt hámlóvá, szürkévé, foltosan feketévé teszi és megkeményíti. A hám gyakran olyanná válik, mint a kő. A betegség különösen az ajkakat és a nyelvet támadja meg, s a túlélők vonásait is eltorzítja. A kórnak van egy gyors lefolyású szinte mindig halálos változata is, a szürkepestis.

Ha valakinél esély van rá, hogy szürkehám fertőzést kapjon, a kór kifejlődését úgy ellenőrzik, hogy az ujjait mindennap késsel böködik. Amíg érzi a fájdalmat, nincs mitől tartania. Ha az érzékelés eltompul, vagy megszűnik, akkor a kór elkezdte a terjeszkedést.

A mesterek szerint a progressziójának citromos, mustáros borogatással és igen forró fürdőkkel lehet útját állni. Más nézetek szerint az ecetes lemosás is segít. A papok (septonok) szerint azonban a gyógyuláshoz szükséges az ima, az áldozat és a böjt is. A köznép úgy véli, hogy az egyetlen igazán hatásos megelőzés, ha a betegekkel megszakítanak minden kapcsolatot.

A már említettek mellett ismert betegségek Westerosban a barnalábúság, a pillangóláz, a köszvény, a szürke vízi láz és a remegő betegség.

Forrás: A jég és tűz dala (Trónok harca) regénysorozat, illetve HBO

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.