A Brown Egyetem kutatói fejlesztették ki a szenzort, melyet mesterséges nyállal sikeresen teszteltek. A teszt fényt, fémet és egy speciális enzimet használ, amely vércukor behatására megváltoztatja a színét.
"Mindenki tudja, hogy a cukorbetegeknek meg kell szúrniuk az ujjukat, hogy vért vegyenek a vércukorszint meghatározásához, aztán erre az információra kell reagálniuk" - magyarázta a Nanophotonics szaklapban közzétett tanulmány társszerzője, Tayhas Palmore, a Brown Egyetem professzora. "Más lehetőség után kutatunk, és rájöttünk, hogy a nyál a másik testnedv, amelyben mérhető a vércukor ."
Dr. Joel Zonszein, a New York-i Montefiore Orvosi Központ Klinikai Diabétesz Központjának igazgatója szerint az ötlet kiváló, mert az emberek mindig is próbálkoztak előrukkolni valami olyan ötlettel, amellyel szúrás nélkül Élelmiszer és Gyógyszerfelügyeleti Hivatal (FDA) engedélyére sokat kell majd várni, ezen kívül olyan embereken is tesztelni kell az eszköz pontosságát, akik esznek és isznak, mert ez minden bizonnyal szennyezi a mintát.
A Brown Egyetem kutatói rájöttek, hogy nemcsak a vér, hanem a nyál is tartalmaz glükózt , bár a vérnél sokkal kisebb koncentrációban. Az új fejlesztésű eszköz fényt és egy fémfelületet használ, amely akadályozza a fény eljutását a mintához. A fény -olvassa -, hogyan reagál egy speciális enzim a nyálban lévő cukor jelenlétére, és így méri a mintában lévő cukor koncentrációját.