Az e-cigaretták nikotintartalmú folyadékának megivása történhet öngyilkossági szándékból, de gyerekek véletlenül is megihatják a nem kellőképp elzártan tárolt folyadékot. Bár Magyarországon még nem tudnak ilyen esetről, az Egyesült Államokban már többről is beszámoltak. Gyerekkorban lehet nikotinmérgezés amiatt is, mert a kicsi megeszi a cigarettát. Ennek esélyét persze csökkenti az anyag keserűsége, de azért megeshet ilyen baleset is.
Önmagában a túl sok cigarettától nem igazán alakul ki nikotinmérgezés: egy átlagos cigaretta 13 milligramm nikotint tartalmaz, a szivarok mérettől függően akár 40 milligrammot is, ehhez a mennyiséghez pedig a fogyasztók hozzászoknak. Mérgezéses tünetek maximum csak akkor jelentkezhetnek, ha valaki életében először gyújt rá, és túlzásokba esik.
Ezek a jelek utalhatnak nikotinmérgezésre
A nikotinmérgezés első tünetei a gyomor- és béltraktust érintik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy hányinger és hányás jelentkezik, de hamar kialakulnak központi idegrendszeri tünetek is. Ilyen a fejfájás, a szédülés, a zavartság, a tudatállapot-változás, de kialakulhat akár kóma is alacsony vérnyomással. Jelentkezhet emellett izombénulás, amely érinti a légzőizmokat is. Súlyos esetben a nikotin a központi idegrendszer légzőközpontján keresztül gyakorlatilag le is állítja a légzést. A diagnózist a klinikai tünetekből kiindulóan állítják fel: már ezek is utalnak a mérgezés jellegére. A legfontosabb persze a toxikológiai vizsgálat, amely a vér és a vizelet vizsgálatát is jelentheti.
Mivel a nikotinmérgezés életveszélyes, speciális ellenanyaga, oki terápiája pedig amúgy sincs, kezelését már a leletek elkészülte és a pontos diagnózis felállítása előtt megkezdik. A terápia szupportív, a görcsök kezelését, a lélegeztetést jelenti; ha kell, kezelik a szívritmuszavarokat is. Tulajdonképpen az életveszélyes állapotban lévő beteget próbálják stabilizálni. Ha a szupportív terápia megfelelő és időben megkezdik, a mérgezettek fölépülhetnek a nikotinmérgezésből. Viszont ha túl sok nikotin került a szervezetbe, akkor a helyzet már nehezebb. Ilyen esetekben van esély rá, hogy a beteg életét veszti addigra, amikorra egészségügyi intézménybe kerül.
Miért volt régen jóval gyakoribb a nikotinmérgezés? És milyen szövődményei lehetnek? Kiderül részletes cikkünkből, melyet a Betegségek A-Z rovatban olvashatnak!