A Perseidák meteorraj maximuma idén augusztus 12-én 16 órára esik – közölte még kedden a Svábhegyi Csillagvizsgáló. A csillaghullás már július végén elkezdődött, a jelenség maximuma után pedig napról napra kisebb gyakorisággal látszanak még Perseidák egészen augusztus végéig. A meteorzápor megfigyeléséhez érdemes fényszennyezéstől távoli helyet keresni, ahol az égbolt jól belátható. A Hold idén első negyedben jár, így fényszennyezése csak mérsékelten zavarja majd a megfigyelést, a szerencsésebbek pedig még néhány szép, fényesen izzó tűzgömböt is láthatnak.
A Hungaromet azt írja Facebook oldalán: az időjárás a megfigyelési lehetőségek szempontjából nem éppen kiváló, de nem is tragikus. Az előrejelzések szerint hétfőre virradó éjszaka némi magassszintű felhőzet lehet az égen, főként a Dunántúl fölött. Főként a éjszaka második felében azonban az ország döntő részén már kedvezőek lehetnek a felhőzeti viszonyok a hullócsillagok kémleléséhez. Hétfőn éjszaka és kedd hajnalban aztán az ország nagyobb részén derült lehet az ég, de ezen az éjjelen az északi tájakon lehet akár közepes mennyiségű felhőzet is felettünk.
Mit láthatunk pontosan?
A Perseidák meteorraj meteoroidjai a 109P/Swift-Tuttle üstökösből származnak. Ez az üstökös átlagosan 133 évenként kerüli meg a Napot. Az üstökösből kijutó porszemcsék annak pályája mentén eloszlanak, és az üstököshöz hasonló sebességgel tovább keringenek a Nap körül. Amikor a Föld keresztezi az üstökös pályáját, a porszemcsék ütköznek a légkörrel. Az apró testek rendkívül nagy sebességük miatt ionizálják a felső légkör gázmolekuláit, ami látványos felfénylést, ioncsatornákat képez. Ez látható a földről akár sok tíz kilométeres távolságból hullócsillagnak.