A világ tengervizének hőmérséklete folyamatosan emelkedik a fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből származó többlethő miatt, miközben az óceán oxigénszintje csökken és a víz savasodik a légkörből származó szén-dioxid felszívódása miatt - írta a The Guardian .
Az óceánok lényegében nem kapnak levegőt, így túlmelegednek: az oxigénhiányos óceáni vizek mennyisége az 1960-as évek óta megnégyszereződött. Ráadásul a nagy vizek egyre élhetetlenebbek, a kagylók és a garnélarákok például a tengervíz savasodása miatt nem képesek megfelelően kialakítani a héjukat.
A globális felmelegedés egyre növekvő kockázata vetekszik mindennel, ami a Föld történetében több tízmillió év alatt történt - figyelmeztettek a kutatók. A körülmények nagyon hasonlítanak a 250 millió éve történt tömeges kihaláshoz. Ekkor a bolygó tengeri állatvilágának akár 96 százaléka is elpusztulhatott.
Ha minden változatlanul megy tovább, az az évszázad vége több mint 4 Celsius-fokos átlagos felmelegedést okozhat. Ezzel a világ a tengeri élővilágának jelentős részét elveszítheti. Ha csak 2 Celsius-fokkal nő a hőmérséklet, akkor a nagyjából kétmillió faj 4 százaléka fog kipusztulni. A legveszélyeztetettebb helyzetben a sarkvidékeken élő halak és tengeri emlősök vannak, hiszen ők a a trópusi fajokkal ellentétben nem tudnak hűvösebb éghajlatra vándorolni.