Úgy tűnik, nem álom a regenerálódó szív

A tudósok megerősítették, hogy a szívizomsejtek az egész életünk során pótlódnak, így megnyílik a lehetőség a szívleállás vagy más betegség miatt létrejött károsodásokat kijavító kezelési módok kidolgozására - olvasható egy svéd tanulmányban.

Korábbi kutatásokból kiderült, hogy a szervezet egyes sejtjei hetente pótlódnak, míg mások egyáltalán nem. Hosszú vita kezdődött arról, vajon a szívizomsejtek pótlódnak-e, a legtöbb kardiológus ez idáig meg volt arról győződve, hogy nem.

"A Karolinska Intézet kutatói most kimutatták, hogy az emberi szívizomsejtek folyamatosan, lassan cserélődnek" - áll a svéd intézet által kiadott közleményben. Egy húszévesben évente a szívizomsejtek egy százaléka újul meg, ez az arány az évek múlásával folyamatosan csökken, amíg 75 éves korra el nem éri a 0,5 százalékot.

"Természetes úton is veszítünk szívizomsejteket, a legtöbbjük pótlódik. Azonban szívroham vagy betegség miatt is elveszíthetünk milliónyi sejtet" - magyarázta Jonas Frisen, a kutatást vezető professzor. "Az eredményeink motiválhatják a többi kutatót, hogy új módszereket dolgozzanak ki a megújulás mechanizmusának stimulálására."

Szívinfarktus vagy betegség esetén a lassú kicserélődés azt jelenti, hogy a legtöbb szívizomsejt sohasem pótlódik, "így a szív a sejtek mozaikjává alakul, egyes sejtek születéstől fogva ott vannak, míg mások később képződtek". A kutatók így egy speciális módszert használtak a sejtek életkorának meghatározására. A hidegháború során végzett atomrobbantások hirtelen megnövelték a légkör radioaktív szén-14 izotópjának koncentrációját, ezt a szervezet a sejtjeiben tárolja.

"Mivel ennek szintje az elmúlt évtizedek során folyamatosan változott, így indikátorként szolgál a sejtek születésének meghatározására" - közölte a Karolinska Intézet. A tanulmány az amerikai Science folyóiratban jelent meg.

Forrás: Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +19 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Továbbra is főként hazánk délnyugati felében számíthatunk ismétlődő jellegű esőre, záporesőre, zivatarra. Északkeleten, keleten a legkisebb a csapadék esélye, máshol lokálisan, illetve a tartósabban csapadékos délnyugati részeken akár nagyobb területen hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében fokozatosan csökken. Általában a keleties, a Nyugat-Dunántúlon az északi szelet kísérhetik élénk, néhol erős lökések, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra