Számos ígéret létezik, amely a fogyásra kínál megoldást, ám pár éven belül elérhetővé válhat egy potenciálisan kis energiabefektetést igénylő megoldás is. Egy rezgő kapszula ugyanis a gyomorban stimulálva az idegeket teltségérzetet okoz, és üzen az agynak, hogy ideje abbahagyni az evést – számolt be az Ipon a Harvard University és a Massachusetts Institute of Technology kutatásának eredményeiről.
A kapszulában akkumulátor is van, de hamar kiürül
Evés közben a gyomor kitágul, ami stimulálja a szerv falában lévő idegvégződéseket, hogy jeleket küldjenek az agyba arról, hogy hagyjuk abba az evést. Kutatók ezért próbáltak már korábban is olyan megoldásokat kitalálni, amelyek ugyanezt a hatást váltják ki.
Az eddigi megoldások nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, most azonban újabb érdekes alternatívát dolgoztak ki a kapszula formájában, amely egy apró motort és egy akkumulátort is tartalmaz. A tablettában lévő zselés dugó eleinte megakadályozza, hogy a motor bekapcsoljon, ez a gél azonban a gyomornedvvel érintkezve gyorsan feloldódik, így a motor működésbe lép. Amikor ez megtörténik, a tabletta körülbelül 38 percig rezeg, nagyjából annyi ideig, ameddig a gyomorban marad. Ezek a rezgések stimulálják a gyomor tágulását érzékelő idegvégződéseket, és teltségérzetet keltenek.
40 százalékkal kevesebbet ettek
A kapszula teszteléséhez fiatal sertések gyomrába helyezték azt, a kutatók pedig megállapították, hogy a kapszula csökkentette az éhségérzetet fokozó hormon szintjét. Ráadásul az állatok körülbelül 40 százalékkal kevesebbet fogyasztottak, mint a kontrollcsoport tagjai. A kapszulával kezelt állatok egyébként normálisan viselkedtek, ami arra utal, hogy nem találták zavarónak a rezgést. A kutatók reményei szerint a fejlesztés hamarosan embereknél is bevethető lesz.