A stockholmi Karolinska Institute kutatói egy különleges eljárás során képesek voltak részletes térképet készíteni az agysejtekről, illetve azokról a génekről, melyek aktívak ezekben. Ez az első olyan kutatás, mely ilyen nagy mennyiségű és ennyire komplex szövetet elemzett.
A kutatók ugyanis egerek agyából vett 3000 sejtet elemeztek egyenként, hogy azonosítani tudják ezeket, majd összehasonlították a sejteket, hogy melyekben milyen gén aktív a 20 000 gén közül. Ezek alapján a sejteket csoportokba osztották. Ezzel a módszerrel 47 különböző sejttípust azonosítottak.
Az azonosított sejttípusok között találhatunk specializált neuronokat, érsejteket, glialsejteket (melyek többek között a fertőzések ellen védenek és ellátják az idegsejteket tápanyagokkal). Az eddig ismeretlen sejtek között volt egy idegsejt , és különböző oligodendrociták, melyek az idegsejteket körbevevő myelinréteget alkotják.
„Ha az agyat egy nagy tál gyümölcssalátához hasonlítjuk, akkor a korábbi kutatási módszerek olyanok voltak, mintha a gyümölcsöket összeturmixoltuk volna, és megpróbáltuk volna megállapítani, melyik gyümölcslé milyen színű” – mondta Sten Linnarsson, a kutatás vezető szerzője. „Az elmúlt években azonban sokkal kifinomultabb módszereket is kifejlesztettek, így az egyes sejteket és az azokban aktív géneket is vizsgálni tudjuk. A gyümölcssalátás hasonlathoz visszatérve ez tulajdonképpen a gyümölcsök darabonkénti szétválogatását és elemzését jelenti.”
A Science című szaklapban megjelent tanulmány szerzői szerint ezek az eredmények segíthetnek jobban megérteni a myelint érintő betegségeket, például a szklerózis multiplexet.