A Kjúsú Egyetem kutatói egy egér farkából vett bőrsejteket átprogramoztak pluripotens őssejtekké - amelyekből bármely sejttípus kifejlődhet -, és ezekből hoztak létre laboratóriumi körülmények között petesejteket.
Nem mindegyik petesejt volt egészséges és életképes, de amelyek mégis, azokat ondósejttekkel megtermékenyítették, majd az embriókat nőstény egér méhébe ültették. Végül 11 egészséges utód született a mesterséges petesejtekből.
Reményteljes módszer
A szakembereknek korábban már sikerült létrehozniuk petesejteket laboratóriumban, ehhez akkor embrionikus őssejteket használtak, amelyek képesek bármilyen típusú sejtté fejlődni.
A módszer a jövőben reményt adhat arra, hogy meddőségi kezelésre szoruló embereknél is alkalmazhassanak mesterséges petesejteket. Ehhez azonban még hosszú évek további kutatásaira van szükség.
Technikai és etikai problémák
Az eljárás számos technikai korlátja mellett biztonsági és etikai kérdéseket is felvet. A mesterséges petesejt hibái például átöröklődhetnek a jövőbeni generációkra - hívják fel a figyelmet a szakemberek.
Egy napon ez a módszer hasznos lehet olyan nők esetében, akik korán elvesztették termékenységüket, valamint a hagyományos meddőségi kezelések javítására is alkalmazható lehet - vélekedett a Richard Anderson, az Edinburgh-i Egyetem professzora.
Azim Surani professzor, aki azt kutatja, miként lehet laboratóriumban emberi bőrsejtekből ondósejteket és petesejteket létrehozni, úgy vélte: nem lehetünk biztosak abban, hogy emberi sejtek esetében ugyanez az eljárás működőképes lesz, de érdemes próbálkozni vele. Hozzátette, etikailag azonban alaposan meg kell vitatni a kutatóknak és a társadalomnak a kérdést.