A probléma megszüntetésére az emberek többsége (más lehetőségük eddig nem igen volt) fogmosást vagy a szájöblítőt használ, de úgy tűnik, hogy van jobb megoldás.
Mint testünk szinte minden egyes részén, a szánkban is rengeteg baktérium található. A mikroorganizmusok számára ez a meleg, nedves környeztet több mint barátságos, és vígan tenyésznek benne. Alvás közben azonban a szánk kiszárad és a baktériumok – főleg a hasznos fajták – egy jelentős része elpusztul. Megmaradnak viszont azok a kevésbé barátságos fajták, amelyek gázt eresztenek ki, és a rossz szájszagért felelnek.
A kutatók egy új eljárással, a Streptococcus salivarius K12 baktériumtörzs segítségével igyekeznek megszabadítani az embereket a kellemetlen lehelettől . A közeljövőben várhatóan spray formájában kapható probiotikumként állítják majd elő a szájszaggal megküzdő hasznos baktériumok tenyészetét.
A testünkben rengeteg baktérium található, és ezek jó része nemcsak egyszerűen hasznos, de kimondottan létfontosságú. Éppen ezért gondot okoz, hogy a káros mikrobáktól való megszabadulás érdekében használt antibiotikum vagy fertőtlenítő szer sok hasznos mikroorganizmust is elpusztít.
A kutatók a kísérletben résztvevő önkénteseknek olyan szopogatótablettát adtak, amelyből a szájürebe juthattak a Streptococcus salivarius K12 baktériumok. Ezek aztán remekül helyrehozták a szájban lévő mikrobiomot, és a módszer hatékonyabbnak bizonyult a rossz lehelet eltüntetésében, mint a szájöblítők. És még csak mellékhatásokat sem okoztak.
Forrás: Techinsider