Új módszer: több betegséget is megúszhatunk

Kutatók egy új módszer segítségével sikeresen meg tudták hosszabbítani az emberi kromoszómákat védő telomereket, amelyek egyre rövidülnek, ahogy öregszünk. Az új terápia megoldást jelenthet az életkorral összefüggő állapotra, illetve némely genetikai betegségre is.

A telomerek a kromoszómák végén helyezkednek el, genetikai információt nem kódolnak, a feladatuk az, hogy védjék a kromoszómát a sejtosztódások során. Ahogy öregszünk, a telomerjeink hossza egyre csökken, mivel minden sejtosztódáskor valamennyi elvész belőlük. Ez pedig, amikor a telomer már olyan rövid, hogy nem képes megvédeni a kromoszómát, megnöveli egyes betegségek, például a rák kialakulásának a kockázatát.

A rák biológiájának újabb részletére derült fény: a kromoszómák speciális szakaszának rövidsége növeli a daganat kialakulásának kockázatát, leginkább az agresszívebb típusok kialakulását segítve elő. A részletekért kattintson! A Stanford egyetem kutatói most kifejlesztettek egy új módszert, amelynek segítségével a telomerek hossza megnövelhető. Ha a terápia valóban beválik, az utat nyithat számos betegség kezeléséhez, illetve megelőzéséhez - számolt be az eredményekről a Medical News Today .

John Ramunas és Eduard Yakubov vezetésével egy amerikai kutatócsoportnak most sikerült 10 százalékkal meghosszabbítaniuk a kromoszómák telomerjeit egy új módszer segítségével. A kutatók egy módosított RNS-t (ribonukleinsavat) használtak, amely tartalmazta a TERT-et kódoló szekvenciát. A TERT a telomeráz, a telomereket védő enzim aktív összetevője, amelynek nagy szerepe van a telomerek védelmében. A telomerázt a normál sejtek nem termelik, csak az őssejtek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Sikeresen meg tudták hosszabbítani az emberi kromoszómákat védő telomereket

Ramunas és csapata arról számoltak be, hogy mindössze háromszor kellett módosított RNS-t (úgynevezett TERT mRNS-t) bejuttatni egy emberi sejtbe, és néhány nap alatt a telomerek hossza 10 százalékkal növekedett meg. A fiatal emberek telomerjei 8-10 ezer nukleotidból állnak; a TERT-et kódoló mRNS körülbelül 1000-rel növelte meg a telomerek nukleotidjainak a számát.

Korábbi kísérletekben a TERT-et kódoló mRNS azért nem növelte a telomerek hosszát, mert a szervezetben a telomeráz immunválaszt váltott ki. A mostani gyors, mindössze néhány napot igénybe vevő módszerrel a telomeráz elleni immunválaszt sikerült elkerülniük a kutatóknak.

"Az új módszert alkalmazó kezelések tehát kevés időt vesznek igénybe, és ritkán kell őket alkalmazni. Egy-egy kezelés akár 10 évnyi öregedési folyamatot (telomerrövidülést) fordíthat vissza. A kezelés lehetővé teszi bizonyos genetikai betegségek (például a Duchenne izomdisztrófia) kezelését, illetve az öregedés következtében kialakuló betegségek (például a rák) kialakulásának megelőzését.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.