Spanyol és német kutatók új vizsgálata azt támasztja alá, hogy új szavakat tanulni az agynak olyan, mint a szex vagy a drogok.(Nem is csoda, hogy mennyi scrabble-rajongó van a világban!)
A Current Biology szaklapban publikált anyagból kiderül, hogy a spanyol és német kutatók 36 felnőtt résztvevő agyát vizsgálták fMRI-technikával. A harminchat agyról két cselekvés közben készítettek felvételeket: az egyik új szavak tanulása volt (mondatban és kontextusban elhelyezett szavakról van szó), a másik pedig a szerencsejáték.
Mind a szótanulás, mind pedig a szerencsejáték közben a résztvevők ventrális striatumában (jutalmazó központ) sikerült aktivitást észlelni: ez az agyi terület a jutalmazás és a motiváció által érintett terület, amelyet számos örömszerző cselekvés is aktivál, legyen ez egy jó étel, szex vagy drogok. A szótanulás közben a ventrális striatum és a kortikális nyelvi területek közti szinkronizáció is erősödött: akiknek erősebb kapcsolata volt a két területe között, több szót tudott megtanulni.
Mindezen eredmények összesítve arra mutatnak rá, hogy a két agyi áramkör olyan előnyt adott az információszerzéshez, ami aztán a nyelvi képességek megjelenéséhez vezethetett. "Evolúciós szempontból érdekes elmélet az, hogy pont ez a mechanizmus vezethetett az emberi nyelvek kialakulásához" - állítja Antoni Rodriguez-Fornells, a tanulmány szerzője. Hozzáteszi: az eredmények megkérdőjelezik azt, hogy a nyelv pusztán az agy evolúciójának terméke lenne és az is előfordulhat, hogy érzelmeink alapvetően befolyásolják nyelvszerzési képességeinket .