Az összesen 14.426 beteg bevonásával készült 11 randomizált, kontrollált vizsgálatot elemző kutatók azt is megállapították, hogy az inhalációs kortikoszteroidok (ICS) használata nem javította a COPD-s betegek túlélését. A COPD kialakulása szorosan összefügg a dohányzással. "Az ICS terápia 34 százalékkal fokozta a tüdőgyulladás rizikóját";írta a Journal of the American Medical Association (JAMA) november 26-i számában az amerikai marylandi Johns Hopkins Egyetem és a kanadai Manitobai Egyetem kutatócsoportja. Továbbá minél nagyobb a szteroidadag, annál inkább nő a tüdőgyulladás kockázata, áll a közleményben.
"Fontos, hogy tisztában legyünk az inhalációs szteroidok tüdőgyulladásra hajlamosító hatásával, mivel az orvosok hajlamosak közepesről nagy dózisra emelni a kezelést, különösen az olyan betegeknél, akik nem reagálnak a gyógyszerre" - írták. "Eredményeink alapján a dózisemeléssel valójában nagyobb veszélynek tesszük ki a beteget a tüdőgyulladás szempontjából." Az alacsony kilégzési térfogatot produkáló betegek, és a csak rövid távú ICS kezelésben részesülők még inkább veszélyeztetettek az inhalációs kortikoszteroidok használata idején, folytatódik a jelentés.
A kutatók nem tudták egyértelműen megmondani, hogy miért fokozza a pneumónia rizikóját az ICS terápia, ám azt kiderítették, hogy a szteroidok nem javítják a COPD túlélését, mely a negyedik leggyakoribb halálok az Egyesült Államokban. Az áttekintés szerint a COPD betegek túlélését kizárólag a dohányzás abbahagyása és az oxigénpótló kezelés hosszabbítja meg. A COPD, melynek vezető tünetei a köhögőrohamok, köpetképződés és légszomj, 10-15 millió beteget érint, és 120 000 halálesetért felelős évente az Egyesült Államokban. A kortikoszteroidok inhalációja csak a tünetek enyhítésére és a COPD-vel összefüggő szövődmények javítására alkalmazható, áll a közleményben.
Forrás:
Medipress hírszolgálat