A "második agy", azaz a bélidegrendszer nagyjából 400 millió hálószerűen elhelyezkedő neuronból épül fel. A rendszer több tucat különböző típusú neurotranszmittert tartalmaz, melyek a gyomor-bél traktust bejárva szállítják az ingerületeket - írja a 24.hu .
Az agy után a bélidegrendszer testünk második legnagyobb neuroncsoportosulása, amely a központi idegrendszertől szinte teljesen függetlenül is képes működni. Bár kommunikál az aggyal, akkor is tovább tud működni, ha megszakad köztük a kapcsolat. A bélidegrendszer a döntéshozatalt és a tudatosságot nem befolyásolja, az emésztés szabályozásával viszont így is kulcsszerepet játszik az életünkben. Egyes elképzelések szerint a rendszer akár az érzelmeinkre is hathat a különböző hormonok előállításával.
Egy friss tanulmány pedig újabb részleteket tárt fel a "második agyról": a Flinders Egyetem kutatói vizsgálatuk során új idegmintázatra bukkantak az egerek vastagbelében. A szakértők szerint ez a ritmikusan összehangolt idegsejtcsoport közvetlenül irányítja azokat az izmokat a bélben, amelyek keresztülpumpálják a rendszeren a székletet. Az újonnan azonosított idegmintázat tehát az ürítést koordinálja. A kutatók tanulmányukban azt írják, a bélidegrendszer a most felfedezett idegsejt-csoportosulással a vastagbél mentén jelentős távolságokat képes átmenetileg irányítani. A bélidegrendszer alaposabb megértéséhez viszont további kutatásokra lesz szükség.