Nők esetében azonban a kockázatcsökkenés csak akkor mutatkozott meg, amikor hetente több adagot fogyasztottak a bogyófélékből. "A teljes flavonoidok tekintetében csak a férfiakban tapasztaltunk előnyös eredményeket"-számolt be a áprilisi számában publikált tanulmány vezető szerzője, Dr. Xiang Gao, a Harvard Egyetem Orvosi Karának kutatója."A bogyófélék azonban férfiak és nők esetében egyaránt védőhatást gyakorolnak. A bogyófélék idegvédő anyagokat tartalmaznak. Beilleszthetők a rendszeres étrendbe, és nem járnak káros mellékhatásokkal, ráadásul a vérnyomást is csökkentik."
A Parkinson-kór mozgásszervi zavarokat okozó degeneratív rendellenesség, melynek jellemző tünetei a végtagok remegése, az izommerevség és az egyensúlyzavar. A flavonoidok olyan növényi összetevők, amelyek megakadályozzák a szervezet sejtjeinek oxidatív károsodását.
A kutatók a tanulmány során közel 50 ezer férfi adatait vizsgálták az amerikai Egészségügyi Szakemberek Egészségtanulmányából, és több mint 80 ezer nő adatait elemezték az Ápolónők Egészségtanulmányából. Öt jelentős flavonoidforrás, a tea, a bogyófélék, az alma, a narancslé és a vörös bor étrendi bevitelét vették figyelembe.
A 20-22 éves utánkövetés alatt 805 személyben, 438 férfiban és 367 nőben alakult ki Parkinson-kór . Amikor a legtöbb flavonoidot fogyasztókat összevetették a legkevesebb flavonoidot fogyasztó személyekkel, kiderült, hogy csak a férfiakban mutatható ki statisztikailag jelentős előny- esetükben a Parkinson-kór kockázata 40 százalékkal csökkent.
Gao ugyanakkor azt is hozzátette, az étrendi összetevők elkülönített vizsgálata azt mutatta, hogy a bogyófélék a férfiak és a nők számára egyaránt előnyökkel járnak: a hetente legalább két adagot fogyasztókban körülbelül 25 százalékkal csökkentik a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát.