Szénanátha kezelésében jelenleg az antihisztaminokat és a szteroidokat használják. Léteznek hozzászoktató kezelések (úgynevezett deszenzitizáció), ilyenkor a bőr alá tabletták vagy injekciók formájában juttatják be az allergiát kiváltó pollen kivonatát, ami lehetőséget ad a szervezetnek arra, hogy az évek során toleranciát alakítson ki az anyaggal szemben. Ez a megoldás azonban igen költségigényes.
Az új, célzott módszer olcsóbb, és hatékonyabb megoldást kínál a szénanáthával szemben. A teszt során a betegek bőrébe juttatták az oltóanyagot - itt igen intenzív az immunrendszer működése. Az oltás során speciális tűt használnak, melynek segítségével az allergén közvetlenül a vér immunelemeinek közelébe kerül, és ily módon a hagyományos dózis kétezred része is hatékony lehet, ráadásul kevesebb injekcióra van szükség.
Dr. Stephen Till és munkatársai az eljárást 30 betegen próbálták ki, és megállapították, hogy a pollen által kiváltott allergiás reakciót csökkentette az oltás. A oldalain bemutatott vizsgálatban a betegek harmadánál hat injekciót alkalmaztak, a beavatkozás helyén duzzanat alakult ki, mely azonban az idő előrehaladtával egyre csökkent. Végül a lokális reakció teljesen meg is szűnt.
A kutatók jelenleg 90 beteggel foglalkoznak, és arra keresik a választ, hogy a módszer a tüneteket, tehát a tüsszögést és az orrfolyást képes-e csökkenteni. A megközelítés asztma és ételallergiák esetén is beválhat.