Végtagok visszanövesztése. Képesek lehetünk rá

Kutatások szerint az emlősök is képesek lehetnek a végtagok visszanövesztésére a szalamandrákhoz hasonlóan. A tudósok már tudják, hogy ezt meg lehet csinálni, csak azt nem, hogy miként.

Az emberi test képes regenerálni magát, de csak korlátozott mértékben. Egyszerűbb szöveteket minden károsodás alkalmával újraépítünk, gondoljunk például a kisebb bőrsérülésekre vagy a máj hihetetlen önregeneráló képességére, de a bonyolultabb rendszereket – csontokat, érhálózatot, idegsejteket – már képtelenek vagyunk újjáépíteni. Amerikai tudósok már hosszú ideje vizsgálják ennek lehetőségét, és részeredményeik szerint az emlősök valóban képesek regenerálni az elvesztett végtagjaikat, bizonyos feltételek fennállása esetén. Tanulmányuk a Developmental Biology című folyóiratban jelent meg, amelyet a ZME Science szemlézett.

Kutatók szerint az ember is képes lehet a végtagjai visszanövesztésére. Fotó: Getty IMages
Kutatók szerint az ember is képes lehet a végtagjai visszanövesztésére. Fotó: Getty IMages

A bevett kutatási irány eddig az volt, hogy a végtagok újjáépítéséhez idegsejtek kellenek. Ennek megfelelően, a szervezetbe mesterségesen bejuttatott sejtekkel és molekulákkal próbálták serkenteni a növekedést. Amikor a növekedési faktorokat emlősökön végzett kísérletekben ideg nélküli területekre juttatták, nem vezettek regenerációhoz. Így arra a következtetésre jutottak, hogy a folyamathoz működő idegpályák szükségesek.

A mostani kutatás azt bizonyította be, hogy ez nem feltétlenül van így, amennyiben idegsejtek nélkül is végbemegy a regeneráció. A kutatók arra jöttek rá, hogy az idegek hiánya nem gátolja a potenciális regenerációs képességet, mert utóbbinak a mechanikai terhelés az előfeltétele.

Űrtechnológiát használtak

A tudósok a hátsó végtagok felfüggesztésének módszerét alkalmazták egereken. A technikát a NASA és más kutatók arra használják, hogy teszteljék, hogyan reagálnak az emlősök a gravitációmentes környezetben. A kutatócsoport a végtagok felfüggesztésével megakadályozta, hogy a kísérletben részt vevő állatok súlyt helyezzenek az érintett végtagjaikra. Azt találták, hogy a végtagok végei ilyenkor nem regenerálódtak, noha sok idegsejt volt a területen: tudtak mozogni is, csak nem tudták terhelni a végtagjaikat. Ám amint engedték a nyomást, pár hét után az újjáépítés is beindult. A tudósok ebből arra a következtetésre jutottak, hogy a mechanikai erőkifejtés hiánya gátolja a regenerációs képességet, és nem az idegsejteké.   

A látszólag apró különbség egy egészen új elmélet megalkotásához vezethet az idegekről a neurobiológiában, és ígéretes lehetőségeket nyithat meg az emberi regeneráció gyakorlati alkalmazásaival kapcsolatban. Ha ugyanis nem szükségesek idegek a regenerációhoz, akkor az idegekre is lehetne egyfajta szövettípusként tekinteni – amelyeket a testünk képes regenerálni. Noha az emberi végtagnövesztés még nyilvánvalóan nagyon messze van, az eredmények azt mutatják, hogy ez lehetséges. A további kísérletek feladata az, hogy elvezessen ennek mikéntjéhez – mondta Ken Muneoka, a Texasi Egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.