Az emberi test képes regenerálni magát, de csak korlátozott mértékben. Egyszerűbb szöveteket minden károsodás alkalmával újraépítünk, gondoljunk például a kisebb bőrsérülésekre vagy a máj hihetetlen önregeneráló képességére, de a bonyolultabb rendszereket – csontokat, érhálózatot, idegsejteket – már képtelenek vagyunk újjáépíteni. Amerikai tudósok már hosszú ideje vizsgálják ennek lehetőségét, és részeredményeik szerint az emlősök valóban képesek regenerálni az elvesztett végtagjaikat, bizonyos feltételek fennállása esetén. Tanulmányuk a Developmental Biology című folyóiratban jelent meg, amelyet a ZME Science szemlézett.
A bevett kutatási irány eddig az volt, hogy a végtagok újjáépítéséhez idegsejtek kellenek. Ennek megfelelően, a szervezetbe mesterségesen bejuttatott sejtekkel és molekulákkal próbálták serkenteni a növekedést. Amikor a növekedési faktorokat emlősökön végzett kísérletekben ideg nélküli területekre juttatták, nem vezettek regenerációhoz. Így arra a következtetésre jutottak, hogy a folyamathoz működő idegpályák szükségesek.
A mostani kutatás azt bizonyította be, hogy ez nem feltétlenül van így, amennyiben idegsejtek nélkül is végbemegy a regeneráció. A kutatók arra jöttek rá, hogy az idegek hiánya nem gátolja a potenciális regenerációs képességet, mert utóbbinak a mechanikai terhelés az előfeltétele.
Űrtechnológiát használtak
A tudósok a hátsó végtagok felfüggesztésének módszerét alkalmazták egereken. A technikát a NASA és más kutatók arra használják, hogy teszteljék, hogyan reagálnak az emlősök a gravitációmentes környezetben. A kutatócsoport a végtagok felfüggesztésével megakadályozta, hogy a kísérletben részt vevő állatok súlyt helyezzenek az érintett végtagjaikra. Azt találták, hogy a végtagok végei ilyenkor nem regenerálódtak, noha sok idegsejt volt a területen: tudtak mozogni is, csak nem tudták terhelni a végtagjaikat. Ám amint engedték a nyomást, pár hét után az újjáépítés is beindult. A tudósok ebből arra a következtetésre jutottak, hogy a mechanikai erőkifejtés hiánya gátolja a regenerációs képességet, és nem az idegsejteké.
A látszólag apró különbség egy egészen új elmélet megalkotásához
vezethet az idegekről a neurobiológiában, és ígéretes lehetőségeket nyithat meg az emberi regeneráció
gyakorlati alkalmazásaival kapcsolatban. Ha ugyanis nem szükségesek idegek a
regenerációhoz, akkor az idegekre is lehetne egyfajta szövettípusként tekinteni – amelyeket a testünk képes regenerálni. Noha az emberi végtagnövesztés még nyilvánvalóan
nagyon messze van, az eredmények azt mutatják, hogy ez lehetséges. A további kísérletek feladata az, hogy elvezessen ennek mikéntjéhez – mondta Ken Muneoka, a Texasi Egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője.