A JAMA Internal Medicine szaklapban megjelenő kutatás ugyanakkor nem tárt fel ilyen összefüggést a vesekőképződés és a kevesebb C-vitamint tartalmazó multivitaminok fogyasztása között.
A kutatás során a Västmanland és Örebro megyékben végzett nagyszabású egészségtanulmányban részt vevő férfiakat követték nyomon tizenegy évig. Összesen 23 355 olyan férfit azonosítottak, akiknek kórtörténetében nem szerepelt vesekő, és akik vagy semmilyen étrendkiegészítőt nem szedtek, vagy csak C-vitamint. A kutatási időszakban 436 résztvevőben alakult ki orvosi kezelést igénylő vesekő. A kutatók ezután összevetették a C-vitamint szedőkben mért vesekő kockázatot azoknak a férfiaknak a kockázatával, akik nem szedtek semmilyen kiegészítőt. Az elemzést ezután a multivitamint szedő férfiakon is megismételték.
Az eredmények azt mutatták, hogy a C-vitamint szedő (jellemzően 1000 mg tablettánként) férfiak esetében kétszer magasabb volt a vesekő kialakulásának kockázata, mint azokban, akik semmilyen étrendkiegészítőt nem szedtek. A kockázat a C-vitamin fogyasztásának gyakoriságával egyenes arányban nőtt. A multivitamin rendszeres szedését azonban nem hozták összefüggésbe a vesekő megnövekedett kockázatával.
A kutatók hangsúlyozták, hogy a tápanyagok dózisa és összetétele, amelyekkel a C-vitamint elfogyasztják, nagy jelentőséggel bír, ezért a megfigyelt kockázatnövekedés nem vonatkozik a zöldségekből és gyümölcsökből származó étrendi C-vitamin bevitelre. Svédországban a C-vitamin ajánlott napi bevitele 75 mg. Az étrend-kiegészítők viszont gyakran 1000 mg C-vitamint is tartalmazhatnak tablettánként, ami sokkal több, mint amit az étrendből be lehet vinni a szervezetbe.
"Természetesen további kutatásokkal is meg kell erősíteni eredményeinket" - nyilatkozta a kutatás vezetője, Agneta Åkesson, "de mivel nem ismerünk jól dokumentált előnyöket a magas dózisú C-vitamin étrendkiegészítőként való fogyasztásával kapcsolatban, az a legbölcsebb, ha egyáltalán nem szedjük, különösen akkor, ha valakinek korábban már volt veseköve."