Brazília a világ egyik legnagyobb kávéexportőre, idén először azonban előfordulhat az, ami az ország történelme során még soha: rászorul a kávé behozatalára. A legfontosabb kávétermelő régiókban ugyanis már a harmadik éve tart szárazság, ami miatt a megszokott kávémennyiség alig 60 százalékát termelték meg - írja a Hvg.hu .
Legnagyobb hiány éppen a szívósabb, ellenállóbb fajtának tartott robusta kávéból van, amelynek ára egy év alatt a másfélszeresére emelkedett. Az ország most nagyjából 60 ezer tonna robusta kávét szeretne importálni, ehhez azonban a brazil törvényeket is módosítani kellene, amelyek eddig tiltották a behozatalt. A dél-amerikai országban tapasztalt kávéhiány megtette a hatását a világpiacon is. A brazil export 35 százalékkal csökkent idén a tavalyi év elejéhez képest, a londoni árutőzsdén pedig a robusta kávé ára ötéves csúcsra nőtt.
Ezért jó a kávé
Bár a koffein megemeli a vérnyomást, túladagolása pedig kézremegést, túlzott izgatottságot, rosszullétet okozhat, számos kutatás igazolta már a kávé jótékony hatásait. Amerikai szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy rendszeres kávéfogyasztás esetén kisebb az időskori elbutulás veszélye.
Rájöttek, hogy a koffein felére csökkenti az agyban az úgynevezett béta-amiloid protein szintjét, amely az Alzheimer-kór kialakulásáért is felelős. Mivel a koffein élénkít, segítségével jobban tudunk összpontosítani, napi három kávé pedig bizonyítottan javítja a memóriát is. A kávé egészségünkre gyakorolt hatásairól bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!