A Freiburgi Egyetem kutatói a Nature Communications szaklapban számoltak be eredményeikről.
A Yersinia ruckeri lazacokat és pisztrángokat fertőz - genomjában pedig egy olyan mechanizmust figyeltek meg, amelyet a kutatók tanulmányukban csak "méregfecskendező gépnek" neveznek. A baktérium által termelt Afp18 nevű méreg olyan enzim, amely bizonyos fehérjékre hatva képes kikapcsolni számos sejtfunkciót halakban és emberekben is egyaránt. A méreg kihatással van az úgynevezett aktinszálak kialakulására is - ezek nemcsak az izomfonalak alkotóelemei, hanem egyúttal a szervezetben fejlődő áttétek terjedéséért is felelősek.
A kutatók Afp18 méreganyagot fecskendeztek zebrahal-embriókba: ennek hatására a sejtosztódás gyakorlatilag megállt, az embriók pedig nem fejlődtek tovább, mert az aktinszálak összeomlottak bennük. (Ennek az az oka, hogy a méreganyag a RhoA nevű fehérjéhez csatlakozó cukormolekulához, az N-acetilglükózaminhoz kapcsolódik, amely a természetben ritkán megfigyelhető, igen szokatlan reakciónak minősül.)
Mindezt további röntgenfelvételekkel kombinálva és a skót University of Dundee kutatóival is egyeztetve kijelentették: a RhoA és ahhoz hasonló fehérjék felelősek az emberi szervezetben a daganatok növekedéséért és az tumorok terjedését is meg lehetne állítani.
Forrás: ScienceDaily